Július 10-ére írta ki az időközi választást a 9. választókerületben a helyi választási bizottság, miután április 29-én lemondott képvsielői mandátumáról Szeberényi Gyula Tamás, akit országgyűlési képviselőnek választottak meg. A két tisztség összeférhetetlen, a nyertes pedig a parlamentet választotta. Tehát július 10-én ebben a körzetben urnákhoz vonul újra a választókorú lakosság, és arról döntenek, hogy Szeberényi Gyula Tamás helyett ki legyen itt a képviselő. A szavazást május 21-étől megelőzi a kampány, ami már itt van a kertek alatt, a pártok tehát Kecskeméten nem állhatnak le, az országos választás után azonnal itt egy helyi választás.
Ráadásul tétje is van az időközinek
2019 őszén az egyesült ellenzék alaposan meglepte a helyi kormányzó erőket. Amire nagyon régen nem volt példa, az akkor bekövetkezett. Hat egyéni körzetben is kikapott a Fidesz-KDNP, ezekben a Szövetség jelöltjei kapták a legtöbb szavazatot. Listáról is jutottak be ellenzéki képviselők a közgyűlésbe, így 9 képviselője van az ellenzéknek. A Fidesz-KDNP bár megnyerte az önkormányzati választást, de azt lehet mondani, hogy a választók csaknem fele változást akart. Ez meg is látszott a közgyűlés összetételében. Hiszen amíg a kormánypárti széksorokba 11 képviselő ülhetett be, addig 9 fős lett az ellenzéki frakció.
Döntetlenre hozhatja a képviselők arányát az ellenzék
Amennyiben az ellenzék összeszedi magát az áprilisi sokk után, és egy átütő kampánnyal megnyeri a 9. választókerületben az időközi választást, akkor 10-10 lehet a képviselők száma. Bár a polgármester szavazatával továbbra is a Fidesz-KDNP lenne többségben, azonban jelentősége mégis volna a változásnak. Hiszen a képviselőket tekintve kiegyenlítődne a helyzet. Egy ilyen felállásban pedig a kormánypártoknak figyelniük kellene, hogy minden fontos szavazáson ott legyen mindenki, különben egy fegyelmezett ellenzékkel szemben nem feltétlenül mennének át az előterjesztések. Ugyanez a helyzet lenne akkor is, ha a polgármester nem tud ott lenni az ülésen, és valamelyik alpolgármester vezeti le azt, akkor máris nincs meg a polgármesteri plusz szavazat. A tét tehát nem kicsi. Bár a polgármester kilétét semmilyen formában nem befolyásolja az időközi választás (nem is szavaznak róla), mégis kulcsfontosságú a választás mindkét erőnek. A Fidesz-KDNP meg akarja tartani nyilván a mostani 11-9-es felállást. Az ellenzék pedig bízik egy jobb szereplésben, és 10-10-re akarja hozni a közgyűlést. Vesztenivalója senkinek sincs, hiszen ha a kormánypártok győznek, akkor marad minden a régiben. Viszont az ellenzék egy győzelemmel a 2019-es választási sikert tovább növelheti.
Úgy tudjuk, hogy a jelöltállítási folyamat a Fidesz-KDNP-nél és a Szövetségnél is zajlik. A neveket legkésőbb június 6-ig kell lejelenteni a választási bizottságnál.
Szeberényi Gyula Tamás 2019 őszén 54,52%-kal hozta a körzetet a később elhunyt Gulyás Zoltánnal szemben, aki a Szövetség jelöltjeként 40,34%-ot kapott.