A gazdaságba vetett bizalom nagyot zuhant az egy évvel ezelőtti helyzethez képest, derül ki a GKI konjunktúraindexe alapján. Idén április óta a cégek és a lakosság pesszimizmusa egyre növekszik – írja a Szabad Európa.
A GKI felmérése európai uniós támogatással készült, és főbb területe az üzleti bizalmi index. Ez a mutató a vállalkozások és a fogyasztók gazdaságba vetett bizalmát mutatja. A felmérés lakossági része még a rezsiemelés bejelentése előtt készült.
A konjunktúraindex értéke az előző havi mínusz 7,5 pontról mínusz 9,4 pontra romlott, valamin az üzleti bizalmi index értéke 3,7 pontról 2 pontra csökkent. A fogyasztói bizalmi index a júniusban mért mínusz 39,4 pontról mínusz 41,7 pontra romlott júliusban.
Ennél kisebb mértékben romlott a fogyasztói bizalmi index a május-júniusi számokhoz képest, és az elmúlt három év minimumára csökkent. A mutatók szerint
a magyar lakosság három hónapja egyre rosszabbnak érzi saját pénzügyi helyzetét
megtakarítási lehetőségét, valamint nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét.
A GKI szerint az üzleti bizalmi index kizárólag az ipari várakozások érezhető romlásának következménye. A többi ágazat várakozása ugyanis júniushoz képest javult, bár egyiké sem érte el a májusi szintet.
Az üzleti szférában a foglalkoztatottság április óta enyhén romlott, ez júliusban megállt. A vállalatok továbbra is a munkaerőhiány miatt nem tudnak bővülni, ugyanakkor a lakosság munkanélküliségtől való félelme április óta erősödik, bár egyre kisebb mértékben.
Nem változott júliusban a cégek áremelési törekvése, nagyobb felük kifejezetten áremelésre készül, kivéve a szolgáltatókat. Az árak növelését főleg a kereskedelmi és az építőipari cégek tervezik, utóbbiaknál ez a törekvés júliusban felerősödött.
Az orosz–ukrán háború miatt egyre drámaibbnak látják a vállalatok és az emberek is a magyar gazdaság jövőbeli helyzetét. Ehhez a pénzügyi mutatók alakulása és a kormányzat egyensúlyjavító lépései is hozzájárulhattak – áll a GKI elemzésében.