Komolyabban változik az ötödik Orbán-kormány struktúrája, mindez pedig rekord magas inflációs, recesszióval fenyegető feszült külpolitikai, és viszonylag nyugodt belpolitikai helyzetben. Megalakult két új minisztérium, egyel több a miniszterek száma és átneveznek egy minisztériumot. December 1-től működik az új energiaügyi tárca Lantos Csaba vezetésével, feljebb lépett Nagy Márton és Lázár János felelősségi köre nőtt.
November 9-én nyújtotta be lemondását Palkovics László technológiai és ipari miniszter, ami a legnagyobb ciklusközi változás. Eddig hat miniszter távozott idő előtt, például Navracsics Tibor, Matolcsy György, Fellegi Tamás, Hende Csaba, azonban az ő távozásuk nem hasonlítható össze Palkovicséval. Kilépése a kormányból konfliktusosabb a többiekénél, ráadásul az előző ciklus egyik erős minisztere volt, az ő nevéhez fűződik például az MTA átszervezése, amiről a napokban mondta ki az Alkotmánybíróság, hogy az Országgyűlés mulasztásos alkotmánysértést követett el. Sajtóértesülések szerint az önálló energetikai tárca felállításának szándékával szűkült be Palkovics mozgástere, és ez vezethetett a lemondásához.
Nagy Márton Gazdaságfejlesztési Minisztérium néven saját tárcát kapott, a közlekedéssel kapcsolatos szakterületeket megkapta Lázár János új minisztériumi névvel, Építési és Közlekedési Minisztérium. További változás, hogy a Kulturális és Innovációs tárcához kerül a felnőttképzés.
Világosan látszik, hogy egyedül az Orbán-kormány bánik mostohán az oktatással és egészségüggyel a kormányzati struktúra szintjén az EU-ban. Viszont tett egy lépést az EU-s kormánystruktúrák felé azzal, hogy önálló energiaügyi minisztérium lett. Továbbra is felülreprezentáltak a struktúrában a gazdasági területek az átszervezés után, és nem találunk a kormányzás társadalmi, „emberi” aspektusaival. Nagyon úgy tűnik, hogy az országirányításnak egyáltalán nincs szociális dimenziója.
A minisztériumok és miniszterek számának mostani növekedése illeszkedik a 2010 óta tartó trendbe: az akkor létrehozott óriási csúcsminisztériumok helyét kisebb tárcát veszik át, és lassan, de biztosan növekszik a miniszterek száma és a kormány mérete.
Novák Zoltán, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzőjét idézve:
„Hogy melyik területen végül is ki a döntéshozó, az sokszor nemcsak kívülről átláthatatlan, de maguk az érintettek sem feltétlenül tudják, hogy a versengő javaslatok közül mi alapján választanak egyet a kormányülésen. Abban biztosak lehetünk, hogy a nagy kérdésekben továbbra is Orbán Viktor fog dönteni.”
via G7