fbpx

FRISS HÍREK

Civilek nem dönthetnek a svájciak támogatási pénzéről

- Advertisement -

Svájc az uniós közös piac előnyeiből profitál, amiért cserébe hozzájárul az európai gazdasági és szociális egyenlőtlenségek mérsékléséhez. Magyarország mellett az összes 2004 után csatlakozott uniós tagállamot is támogatja, a mostani körben a déli államoknak is küldenek pénzt. 2012 és 2015 között 130 millió frank érkezett Magyarországra.

A következő években 87,6 millió frank, mostani árfolyamon majdnem 34 milliárd forint érkezik hozzánk Svájcból, aminek a nagyobb részét a vízhálózat korszerűsítésére szánják (6,5 milliárd forintot). Ezt a támogatást a magyar állam további hatmilliárddal egészíti ki. További hét fejlesztési program szerepel a körben:

  • mikro-, kis- és közepes vállalkozások támogatása (5,2 milliárd)
  • energiahatékonyság, megújuló energiaforrások (4,7 milliárd)
  • kutatás és innováció (4,2 milliárd)
  • kisebbségek és hátrányos helyzetű csoportok (4 milliárd)
  • szakképzés (3,6 milliárd)
  • egészségügy és szociális védelem (3,2 milliárd)
  • emberkereskedelem elleni küzdelem (800 millió)

Tavaly novemberben írta alá Navracsics Tibor miniszter a megállapodást a svájci nagykövettel, azonban a pályázati felhívásokat még nem tették közzé.

Az előző támogatási ciklusban a pénz egy részét (kevesebb mint 5 százalékát) civil szervezetek osztották szét Magyarországon. Ilyen most nem lesz, mindent kormányzati szervek intéznek.

Orbán Viktor személyesen adott utasítást arra, hogy ellenőrizzék az Ökotárs Alapítványt, amely kezelte a civil pályázatokat, benne a norvégok és a svájciak pénzével. Móra Veronikát, a szervezet vezetőjét rendőrök vittél el – az ügyészség egy évvel később nem talált törvénytelenséget. Azonban a kormányzati ellenőrzés miatt hónapokra leálltak a kifizetések, és végül mindenki belement, hogy Svájc inkább a kormány által felügyelt Széchenyi Programirodának utalja a pénzt.

A rákövetkező években a kormány írt szépeket az Ökotársról, majd 2021-ben, amikor a második körben megfeneklettek a norvég tárgyalások, a kormány visszatért a korábbi állásponthoz: „a Soros György által támogatott Ökotárson kívül bárkit” elfogadnának a civil alap lebonyolítójának, „Norvégia viszont ragaszkodott a Soros-szervezethez”. Ezen előzmények után fogadták el a svájciak, hogy a második támogatási időszakban egyetlen forintról se döntsenek kormányfüggetlen civilek.

Hasonló cikkünk:  Több kistelepülés polgármestere szerint az iparűzési adó egy részének elvonása újabb sarc

„Svájc rendszeres eszmecserét folytat az Európai Bizottság és az EGT/Norvég Mechanizmus képviselőivel. Svájc azonban önállóan dönt a partnerországoknak nyújtott támogatásáról. Az együttműködés alapja a közösen elfogadott elvek, amelyeket a kétoldalú végrehajtási megállapodásokban rögzítenek” – válaszolták arra a kérdésre, hogy figyelembe vették-e, hogy Norvégia épp azért állt el a támogatástól, mert a kormány keresztbe feküdt a legjobbnak ítélt független konzorciumnak. Ráadásul Svájc akkor írta alá az új megállapodást, amikor az uniós források egy részét jogállamisági problémák miatt nem adják oda Magyarországnak.

Továbbá közölték:

„Napi szinten tudja figyelemmel kísérni a magyarországi fejleményeket” – a Budapesten nyitott irodájuk. A nagykövetség szerint ha nem tartják be az alapelveket, akkor „Svájc megfelelő intézkedéseket hozhat. A magyar fél köteles a program alakulásával kapcsolatos minden fontos információt megosztani, valamint a program honlapján közzétenni minden program- és projektfelhívást és pályázatot. (…) A költségeket csak azt követően téríti meg Svájc, hogy a kiadásokat ellenőrizte és jóváhagyta. Ha szabálytalanság gyanúja merül fel, mind Magyarországnak, mind Svájcnak lehetősége lesz a kifizetés leállítására.”

A civilekkel kapcsolatban azt írták:

„A civil szerepvállalás előmozdítására irányuló megközelítések különböző formákat ölthetnek, és azokat az adott körülményekhez kell igazítani. A civilszervezetek bevonását bizonyos programokba, hogy szakértelmükkel és tapasztalataikkal partnerként járuljanak azok végrehajtásához, mindkét fél előnyösebbnek és fenntarthatóbbnak tartotta, amivel nagyobb rendszerszintű hatást lehet elérni a magyarországi környezetben.”

Vagyis a svájciak és a magyarok is úgy látták, jobb lesz, ha külön civil alap helyett a fejlesztési programokba vonják be a civileket.

via 444

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Indulunk, csak a mozdonyvezetőre várunk

Néhány centiméteres hóréteg borította be reggelre az országot. 10 perces késéssel ugyan, de a 6:48-as vonattal indultam kollégámmal Budapestre...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...