Olyan halat fogtak ki, ami veszélyeztetheti a Balaton élővilágát

- Advertisement -

A Balaton összeköttetésben van a Zalával, amiből nemrég jaguársügér került elő. A Hévízi-termáltóban egyre több trópusi hal van, és bár jól mutatnak a vízben, komoly károkat okozhatnak. A hévízi termáltó kivezető csatornája télen sem fagy be, így a trópusi halak számára kedvező életfeltételeket biztosít.

Az RTL Fókusz kereste meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Természetesvízi Halökológiai Tanszékének vezetőjét – Ferincz Árpád elmondta, hogy „vannak bizony olyan akváriumi haltenyésztők, akik szándékosan helyeznek ki bizonyos fajokat annak érdekében, hogy a természetes vízben költségmentesen fel tudják őket nevelni, majd jelentős haszonnal értékesíteni”.

Az elmúlt időszakban a trópusi halak átvették az uralmat a kifolyóban, ezzel pedig a víz ökoszisztémáját is átalakították, így ezzel nagy a probléma. A jaguársügér komoly szájberendezéssel, fogakkal rendelkezik – emelte ki a szakember.

Weiperth András, Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Természetesvízi Halökológiai Tanszékének tudományos főmunkatársa hozzátette: „Egy-két jaguársügér-előfordulás már a Zalában datálható. Horgászoknak sikerült megfogni, tehát valaki vagy oda direktbe beengedte, vagy valamilyen módon megtalálta az egyed az átszökésnek a lehetőségét” – ez pedig egyet jelent azzal, hogy ezek az inváziós fajok akár a Balatont is elérhetik.

via ATV

- Advertisement -
Exit mobile version