Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

Állandó Robert Capa életmű-kiállítás nyílt Budapesten, a világon elsőként

- Advertisement -

Robert Capa, a tudósító címmel június 13-án megnyílt a világ első, állandó Robert Capa életmű-kiállítása az idén 10 éves Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ új, 500 négyzetméteres kiállítóterében.

2008-ban vásárolta meg a Magyar Állam a 937 darabból álló, a kilencvenes években készült nagyításokat tartalmazó Master’s Set III (Mestergyűjtemény) sorozatot. Budapest is beállt ezzel a Capa-hagyaték legfontosabb őrzőinek sorába, New York és Tokió mellett. A fotográfus életének fontosabb állomásait mutatja be az egyedülálló tárlat. A sorozatból mintegy 140 – köztük számos ikonikussá vált – fényképet láthat a közönség az életmű által meghatározott témák szerinti feldolgozásban.

1913. október 22-én született Robert Capa Friedmann Endre néven. A 41 évesen meghalt fotográfus munkássága azért fontos, mert képeivel és hozzáállásával mély hatást gyakorolt a közönségre, örökre megváltoztatta a fotóriporteri szakma normáit és hozzájárult a történelem megértéséhez és az emlékezéshez. A XX. század több nagy háborújának – spanyol polgárháború, a második kínai-japán háború, a II. világháború, az első arab-izraeli háború és az első indokínai háború – volt képi krónikása. A nevét a legelsők, a legjobbak között jegyzi az egyetemes fotótörténet.

„Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel” – szól a sokat idézett híres mondása. Iskolát teremtett a frontokon készült fotóival, ezzel megújítva a fotóriporteri munkát. A résztvevő megfigyelő pozíciójából fényképezte a háborút, a harcokat, a katonákat a lövészárokban vagy éppen a hátország mindennapjait. Ezzel a közelséggel, ezzel a részvétellel alkotta újra a háborús fotográfia műfaját.

Csizek Gabriella, a kiállítás kurátora elmondta: „Sosem csak az esemény önmagában való megörökítését tartotta fontosnak, hanem az előzményeket és a következményeket is. Tudta, egy háború sosem az első lövéssel kezdődik és nem is az utolsóval ér véget.”

A kiállítás alapjául szolgáló képeket Cornell Capa (Robert Capa öccse), illetve Richard Whelan fotótörténész (Robert Capa monográfusa) válogatták ki a Capa által hátrahagyott közel 70 ezer negatív közül. Ezekről a negatívokról ebben a méretben kizárólag ez a három szérianagyítás volt elkészíthető.

via Telex

- Advertisement -
Exit mobile version