Halász Noémi momentumos politikus egy bejegyzésben jelentette be, hogy a pártja országgyűlési képviselőivel próbálták a doktoranduszhallgatók ösztöndíját megemeltetni:
„Felsőoktatási fórumot tartottunk, egyeztettünk hallgatókkal, határozatjavaslatot adtunk be a Parlamentbe. Majd amikor a Fidesz leszavazta a javaslatunkat, Szegeden a kuratórium elnökéhez fordultam, hogy saját keretből vessenek véget ennek a tarthatatlan helyzetnek.”
A doktoranduszok számának drasztikus visszaesése indokolja az emelést, valamint az is, hogy az ösztöndíjak nem követik az inflációt. Az SZTE Szenátusa megszavazta a kiegészítő ösztöndíjak létrehozását, ami szeptembertől lép életbe. Így a szegedi egyetemen minden PhD hallgató minimum havi 40 ezer forint plusz ösztöndíjat kapna.
Az ösztöndíj-csomagra pályázni kell majd, nem jár alanyi jogon – ellentétben azzal, amit a Momentum el szeretett volna érni. A politikus bízik abban, hogy „hamarosan az összes magyar PhD hallgató számára alanyi jogon fog járni ilyen, vagy ehhez hasonló ösztöndíjemelés.”
A Momentum úgy látja, hogy jelenleg a megpályázható ösztöndíj kegy, mert bármikor elvehető. A megoldást abban látják, ha a fenntartó kuratóriumok felszámolásra kerülnének, és államilag, egyenlő és igazságos feltételekkel kezelnének minden doktoranduszt. Mivel a felsőoktatás jövője azon múlik, hogy kellő egzisztenciát nyújtson az állam, így kiemelt jelentőségű a doktorandusz ösztöndíjak emelése, illetve a minimálbérhez kötéssel azok értékállóságának biztosítása.
A cikket a Szegeder és a KecsUP együttműködésének keretében szemlézzük, a teljes cikket itt olvashatja.