Rövid idő alatt többszörösére ugrott az internetes csalások száma, a rászedett banki ügyfelek kára pedig milliárdokban mérhető. Új módszerekkel próbálkoznak a csalók, a telefonos, internetes manipulátoroknak bedőlők átlagosan több százezer forintot is bukhatnak – tudatta közleményében a Bank360. Az adathalászok egyre sikeresebbek, az óvatlan károsultak pedig fájdalmas tanulópénzt fizethetnek.
Aggasztó tendenciát mutat Kecskeméten a csalások száma, hiszen az mindössze egy év leforgása alatt csaknem 30 százalékkal emelkedett. Azaz amíg 2021-ben „csak” 187 esettel volt dolguk a rendőröknek, addig tavaly már 243-ra ugrott az ilyen bűncselekmények száma, ráadásul az esetek egyre jellemzőbben a kibertérbe helyeződtek át. Ez pedig külön nehézség elé állítja a rendőrséget, hiszen a kiberbűnözők egy vagy több lépéssel mindig a hatóságok előtt járnak, a technikájuk pedig olyan mértékben változott az elmúlt években, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is módosított miattuk a nemrég közzétett, az elektronikus pénzforgalomban előforduló csalásokat összesítő statisztikáin. A teljes pénzforgalom arányában véve a csalások volumene nem nagy, de az a néhány ezer érintett, aki áldozattá válik, fájdalmas tapasztalatot szerez.
Az MNB statisztikája szerint 2023 első negyedévében minden korábbinál több, összesen 4150 esetben jártak sikerrel a kiberbűnözők, akik 3,1 milliárd forintnál is több kárt okoztak a bankszámla- és bankkártya-tulajdonosoknak. Ennek döntő részét (2,8 milliárd forintot) az ügyfelek viselték.
A csalók általában az interneten vagy mobiltelefonon keresztül cserkészik be az áldozataikat, előbbi esetben több mint 1300 sikeres visszaélés történt három hónap alatt csaknem 2 milliárd forint értékben. Mobiltelefonon keresztül mintegy 2800 bűnöző járt sikerrel, ők csaknem 1 milliárd forint kárt okoztak.
A korábbi évekkel szemben azonban már nem az ellopott vagy elvesztett bankkártyák tulajdonosai vannak a legnagyobb veszélyben. Ennél sokkal nagyobb károk keletkeznek az adathalászok tevékenysége nyomán. Az idei első negyedévben a kibocsátói oldalon 39 447 esetben fordult ez elő, és több mint 1,1 milliárd forint volt az okozott kár. Nem véletlen, hogy a bankok szinte naponta figyelmeztetik az ügyfeleiket adathalász-támadásokra.
A pszichológiai manipulációval, megtévesztéssel operáló csalók által okozott károk száma 238 volt, sajnos ezekben az esetekben a bűnözők viszonylag nagy összeggel károsították meg az áldozatokat, az átlagos kár 256 ezer forint volt. Problémát jelent, hogy ilyenkor az ügyfelek maguk adják meg azokat az adatokat, hagyják jóvá azokat a tranzakciókat, amelyekkel a csalók megszerzik a pénzüket, emiatt általában kártérítésben is hiába reménykednek – hívják fel a figyelmet a Bank360.hu szakértői.
Az elfogadói oldalon is az adathalászok az egyik legkártékonyabb elkövetők, az első három hónapban 359 alkalommal 26,7 millió forint kárt okoztak. A kártyakibocsátó bankokra terhelt veszteség alapvetően nem növekszik, a kártyabirtokosok és az elfogadóhelyek azonban egyre több pénzt veszítenek a bűnözők miatt.
Tombol a nyár, lecsapnak a betörők
Nem csak az online térben, az ofline valóságban is érdemes figyelnünk értékeinkre, főleg a nyári vakáció ideje alatt. A betörők ugyanis az év ezen szakaszában is igen aktívak, előszeretettel szemelnek ki olyan ingatlanokat, ahol aktuálisan nem tartózkodik senki. Bár szakértők előszeretettel mondják, hogy nincs olyan lakás, ahová ne lehetne betörni, érdemes minden óvintézkedést megtenni a betörések ellen. A legfontosabb óvintézkedések a következők:
- Szereljük fel megfelelő riasztórendszerrel és mozgásérzékelővel a házunkat
- Erősítsük meg a bejárati ajtónkat megfelelő zárakkal, legyenek megfelelően zárható nyílászáróink
- Ellenőrizzük és rögzítsük (fotókkal) az otthoni értékeinket és ingóságainkat, hiszen ez a biztosító és a rendőrség felé történő bizonyítás során fontos lehet
- Ne legyen tele a postaládánk, kérjünk meg valakit, annak folyamatos kiürítésére
- Okosotthon esetén állítsunk be automata világítást, automatikusan bekapcsolódó zenét, termosztátot, amit telefonodról wi-fi és mobilinternet segítségével irányítani tudunk
- Ne hagyjunk semmilyen értéktárgyadat a lakáson kívül, a kertben, fészerben (pl. bicikli, szerszám) és a kerti bútorokat is érdemes elpakolnunk, hisz ezek a betörők számára „felhívást” jelentenek
- Ha nem rendelkezünk okos eszközökkel, biztonsági kamerával, akkor rakjunk ki matricát, esetleg egy olcsó webkamerát az ajtónk fölé