A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Fenntartható Fejlődés Bizottsága készített állásfoglalás egyik főbb megállapítása, hogy társadalmi egyeztetés és tájékoztatás nélkül építi ki több százmilliárd forintos állami támogatással Magyarországon a kormány az akkumulátoripart, ami jelentős környezeti terheléssel jár, és senki nem tudja, valójában hosszú távon mennyire fenntartható, és milyen következményekkel jár.
Az állásfoglalást tegnap hoztak nyilvánosságra, és az MTA elküldte a kormánynak is. A szakértők egy nyolc pontból álló javaslatcsomagot állítottak össze, amiben részletesen leírták, hogy milyen egyeztetésekre lenne szükség, és milyen előzetes hatástanulmányok és egyéb dokumentumok nyilvánosságra hozásával lehetne eloszlatni az aggodalmakat.
A külügyminisztérium az RTL Híradójának annyit válaszolt a felvetésre, hogy
„AKI AZ AKKUMULÁTORGYÁRTÁS ELLEN KÜZD, A KÖRNYEZETVÉDELEM ÉS A NEMZETGAZDASÁGI ÉRDEK ELLEN KÜZD”.
Ez a válasz nem arra utal, hogy a tudósok kérésére párbeszéd kezdődhetne a döntéshozókkal.
Különösebb magyarázatot nem adtak, valószínűleg arra próbálják építeni az érvelésüket, hogy az akkugyártás áttételesen a fosszilis üzemanyagok használata, és azok környezetszennyezése ellenében hat. Igaz, ezt az MTA állásfoglalása sem kérdőjelezte meg, és az aggályaik egészen másról szóltak.
via Telex