Antoine de Saint-Exupéry 120 éve megjelent történetét mutatja be a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház október 4-én, amelynek sajtónyilvános főpróbáján jártunk hétfő délelőtt.
A beharangozott „különleges vizuális utazás” nem is várat sokat magára, hiszen a színpadra álmodott klasszikus elejétől beszippant bennünket a különböző selymeken, függönyökön és kivetítőn megjelenő látványvilág. Teszi mindezt – a félelmeinkkel ellentétben – giccstől és felesleges cicomáktól mentesen.
Az elsuhanó csillagtengerek, buborékok, és a könyvből megidézett grafikák nem akarnak többek lenni önmaguknál, érezhető, hogy végre valaki tovább jutott annál a koncepciónál, hogy a gyerekeket csak az AI és a videójátékok hyperingereivel lehet lekötni.
Sipos Imre rendezése kellő érzékenységgel, tisztán és felesleges áthallások nélkül nyúl a darab (vagyis a történet) lényegi mondanivalójához. Az ízlésesen kiválasztott és megkomponált vizuális játék nem elvesz, hanem ráerősít a prózai részek tisztaságára, amit a jól összeválogatott szereplőgárda csak fokozni tud.
A világ ötven legolvasottabb műve között szereplő történetet – kötelező olvasmány lévén – talán nincs olyan közoktatásban résztvevő magyar, aki ne ismerné. Kezdő helyszínünk a B-612-es kisbolygó, ahonnan dédelgetett rózsáját hátrahagyva útnak indul a főszereplő kis hercegünk, hogy kalandos útja során gyermeki szemmel és őszinte kritikával tekintsen a felnőttek által megteremtett világok lelketlenségére.
A hat másik bolygón tett látogatása megtanítja a kis herceget arra, hogy hogyan nem szabad élni. A Földön az első, kissé keserű figyelmeztetést a kígyótól kapja, amikor magányosságról panaszkodik: „Az emberek között is egyedül van az ember.”
De szomorú ellenpont számára a részeges, a hiú, a fontoskodó és a kiábrándult ember is, amik valljuk be őszintén, olykor mi magunk is vagyunk.
Ha szerencsénk van, akkor nekünk is kijut egy róka, aki kellő türelemmel és elfogadással megérteti velünk, hogy az élet értelme a szeretetben és a másikért vállalt felelősségben rejlik…
…addig is menjetek és nézzétek meg a Kecskeméti Nemzeti legújabb produkcióját, ami garantáltan nem csak gyerekeknek szól!
SZEREPOSZTÁS
Virág – SZABÓ DOROTTYA
Kígyó – CSAPÓ VIRÁG
Róka – MAGYAR ÉVA / LAKATOS MÁTÉ
Pilóta – SIPOS ÁRON
A kis herceg – KÓSZÓ BOTOND / PÖLÖS BÁLINT
Rendező – SIPOS IMRE