Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

Az utóbbi két évtizedben eltűnt a fecskék fele, de még visszafordítható a folyamat

- Advertisement -

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleménye szerint a tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, és a lakosság, az önkormányzatok szerepe és felelőssége ilyenkor óriási. Emlékeztetnek: az utóbbi húsz évben a fecskék fele eltűnt Magyarországról.

A fecskéknek és a denevéreknek óriási szerepük van a rovarok elleni biológiai védekezésben, így különösen aggasztó a települési fecskeállomány ezredfordulót követő megfeleződése. Több okra vezethető vissza a jelenség: az élőhelyek átalakítása, a táplálékbázis csökkenése, a klímaváltozás, valamint a fecskefészkek leverése, a madarak elzavarása.

Az MME számításai szerint Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat, márpedig egy fecske legalább 1 kilogramm repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt. Vagyis legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad évről évre a környezetben.

Az aggasztó tendencia megfordítható a meglévő természetes fészkek és telepek fokozott védelmével, most még van idő a tavasz közeledtével kihelyezni a műfészkeket, megtervezni és engedélyeztetni a fecskebarát falfelújítást, felszerelni az ürülékpotyogást megszüntető „fecskepelenkákat”. A parti fecskéket pedig költőfalaik felújításával segíthetik az emberek.

via 24.hu

- Advertisement -
Exit mobile version