Idén újra nekünk ajánlhatod fel az adód 1 százalékát!

5 éves lesz a KecsUP március 28-án! 5 éve nyújtunk tá­jé­ko­zó­dá­si pontot a hétköznapokban. Célunk nemcsak füg­get­len­nek lenni, de a leghitelesebb, legmegbízhatóbb és leg­ma­ga­sabb minőségű újságot készíteni a városban. Egy olyan szabad és gondosan szerkesztett platformot, amit minden város megirigyelne.

2023. óta nekünk is felajánlhatod adód 1%-át. Ne hagyd az államkasszában ezt a pénzt, rendelkezz róla, hogy a vidéki média kapja meg!

Áramlat Alapítvány adószáma: 19235743-1-03

A kormány húsz százalék béremelést ígért az ápolóknak, de nem mindenki kapott ennyit

- Advertisement -

Márciustól lépett életbe a béremelés, ami nem javított az ápolók általános hangulatán. Sokan csalódottak az új besorolásuk miatt: a kormányzati kommunikációban elhangzott 20 százalékos többletet ugyanis nem mindenki kapta meg.

A híradások szerint a teljes munkaidőben foglalkoztatott egészségügyi szakdolgozók átlagos havi keresete a márciusi béremelést követően meghaladhatja a bruttó 800 ezer forintot. Ennyi pénzt viszont csak az idősebb szakdolgozók, és ők is csak túlmunkával tudnak megkeresni.

Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt a Magyar Kórházszövetség konferenciáján, hogy a szakdolgozók nem maradnak béremelés nélkül. Kiemelte, hogy az alapbért kell átlagosan húsz százalékkal emelni és az alapján még a pótlékokkal kiegészíteni a havi jövedelmet. Szerinte nincs ok attól félni, hogy valakinek csak attól fog emelkedni az alapbére, hogy beépítik a pótlékokat.

Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke szerint tagjaik között nagyon gyakori, hogy a beígért 20 százalék helyett, mindössze 13-14 százalékos többletet kapnak. Hozzátette, hogy az egyes intézményekben teljesen eltérő a munkáltatók gyakorlata, van ahol egységesen adtak 20 százalékot, és van olyan, ahol csak a pótlékokat adták oda keresetnövelő elemként. A szakszervezeti elnök elmondta: a kormányzati állítás ellenére most az átlagbér bruttó 460 ezer forint, ennek a húsz százaléka 92 ezer forint. Ehelyett azonban sokaknál 50-60-70 ezerrel nő a bére, csak nagyon kevesek kapták meg az említett 92 ezret.

A Magyar Közlönyben megjelent a vendégmunkások fogadásáról szóló kormányrendelet, amiben felsorolják, hogy milyen foglalkozásokban nem adható ki vendégmunkás-tartózkodási engedély. Az egészségügyben ilyen a gyógyszerész, a védőnő, a gyógytornász, azonban nincs a listán az ápoló. A Belügyminisztérium annyit válaszolt ezzel kapcsolatban, hogy a listán nem nevesített munkakörök vonatkozásában a harmadik országbeli állampolgár részére kiállítható vendégmunkás-tartózkodási engedély.

Soós Adrianna szerint a gondolat rendre felmerül egy-egy szakmai konferencián, sőt, elhangzott már az is, hogy mivel az ápoláshoz nyelvtudás is kell, vendégmunkás legfeljebb segédápolói munkakörben láthatna el. De hogy lenne-e szó arról, hogy az ápolásban vendégmunkásokkal pótolnák a hiányzó szakembereket, arról mélyen hallgatnak – mondta.

via Népszava

- Advertisement -
Exit mobile version