Aki ma Magyarországon gazdag, annak több lehetősége van a vagyonukat biztonságban, a nyilvánosság előtt rejtve tudni. Ilyennek számítottak a bizalmi vagyonkezelők, majd a magántőkealapok, most pedig a vagyonkezelő alapítványok az új kedvenc.
Az Orbán-kormány intézkedésein is múlik az új irányvonal. A kormány megnyirbálta a bizalmi vagyonkezelők adókedvezményeit, ugyanis hasonlóan a vagyonkezelő alapítványokhoz adómentesen lehetett ki-, bepakolgatni a vagyont.
Az is elvehette a gazdagok kedvét a bizalmi vagyonkezelőktől (amelyeket a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi felügyelete bármikor ellenőrizhetett), hogy az egyik legnagyobb, a Primus Trust Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. a jegybank szerint üzletszerűen nyújtott kölcsönöket úgy, hogy nem volt engedélye hitelezői tevékenységre.
A leggazdagabbak úgy gondolhatták, hogy vagyonuk nagyobb biztonságban van valamilyen más formában. Ez pedig a vagyonkezelői alapítvány, melyre csupán egy bírósági bejegyzésre van szükség, némi titoktartásra pedig ez is lehetőséget biztosít. Az ugyan kiderülhet, hogy ki az alapítvány létrehozója, de a kedvezményezette(ke)t nem kell nevesíteni, arról akár a vagyon kiadásakor is dönthet a kuratórium.
A két esemény hatására tavaly nyár közepétől tömegesen kezdtek megjelenni a nyilvántartásban a vagyonkezelői alapítványok.
via 444.hu