A KSH adatai szerint októberben az infláció 3,2 százalékosra gyorsult, az élelmiszerárak felfelé tartanak, a szolgáltató szektor még mindig nagyon drágul. Az összesített szám azért lehet még mindig viszonylag alacsony, mert a benzin, a használt autó és a KSH sok vitára alapot adó módszertana szerint a vezetékes gáz olcsóbb, mint egy éve volt – írja a HVG.
Négy fő ok miatt a piaci elemzők arra számítottak, hogy a szeptemberi alacsony adat után növekedni fog a pénzromlás mértéke:
- az élelmiszerek árai hónapok óta felfelé mennek,
- tavaly szeptemberhez képest az üzemanyagok sokkal olcsóbbak lettek, a két októberA KSH adatai szerint októberben az infláció 3,2 százalékosra gyorsult, az élelmiszerárak felfelé tartanak, a szolgáltató szektor még mindig nagyon drágul. között már nem ennyire durván nagy az eltérés,
- tavaly az év utolsó három hónapjában fékezett egy igazán nagyot az infláció, havi szinten pedig 2023 októberében már csökkentek is az árak, úgyhogy a korábbinál alacsonyabb a bázis, amihez most viszonyítunk,
- tavaly októberben pedig 381-387 forint között mozgott egy euró ára, idén ugyanekkor már 397 és 408 között.
Az élelmiszerek ára átlagosan 4,5 százalékkal volt magasabb, mint tavaly ilyenkor, a szolgáltatások 7,2 százalékkal drágábbak, az alkoholos italok és a dohány ára 3,8 százalékkal nőtt, a ruháké 3,1 százalékkal, a tartós termékek 0,3 százalékkal olcsóbbá váltak, az „egyéb termékek” kategória, benne az üzemanyagokkal, gyógyszerekkel, háztartási eszközökkel, 1 százalékkal olcsóbb lett, a háztartási energia pedig 4,8 százalékkal olcsóbb a KSH szerint, mint egy éve.
A kormány úgy számol a 2025-ös költségvetés tervezetében, hogy idén 3,7 százalékos lehet az átlagos infláció, az MNB ezt 3,5-3,9 százalék közöttire mondta az Inflációs jelentésben. Mindkét adat ugyanazt jelentené az évből hátramaradt két hónapra: némi gyorsulást az eddigihez képest, ami persze nem is lenne meglepő a bázishatás miatt.
A HVG szerint paradox módon a magyar gazdaság legnagyobb baja még segíthet is: az emberek alig akarnak vagy alig tudnak vásárolni. A háztartások fogyasztása nagyon alacsony – a kiskereskedelem forgalma csak a 2023-ashoz képest mutat kis növekedést, a 2021-es szint alá 1-1,5 százalékkal tartósan beragadt –, a GDP-t persze visszafogja, viszont az árakat az alacsonyabb irányba terelgetheti: ha már most is alig van vásárló, akkor a legtöbb üzlet nem szívesen emelné még tovább az árait. Azt is érdemes ugyanakkor figyelembe venni, hogy előttünk áll a kereskedelmi főszezon, a karácsony előtti időszak, amikor még azok is szívesebben költekeznek, akik az elmúlt hónapokban visszafogták a vásárlásaikat. Ez bátoríthatja a kereskedőket is további áremelésekre.