Szilveszter napján jelent meg a KecsUP Hírek oldalán egy lapszemlézett cikkünk az élelmiszerek durva drágulásával kapcsolatban, ami olyan heves reakciókat váltott ki a kommentszekcióban, hogy az egyébként nekünk soha nem nyilatkozó önkormányzati képviseletet is hozzászólásra késztette Laczkó-Zsámboki Angéla személyében. A Fidesz-KDNP képviselője örömének adott hangot, mivel ahogyan fogalmazott:
„Hál isten Kecskeméten már lassan nem lehet megállni a bevásárló központokban annyian vannak. Vásárolnak! Mindent is! Drágulás ide vagy oda, az emberek megvesznek mindent, mert megtehetik.”
Ezzel a már-már Trombitás Kristófi magaslatokra törő kijelentésével (a Megafon bullshitkényszeres szócsöve tavaly áprilisban hasonló megállapításra jutott a húsvéti teltházas szállásfoglalások kapcsán) azonban voltak, akik nem értettek igazán egyet és konkrét, leellenőrizhető statisztikai adatokkal próbálkoztak, amire a kecskeméti képviselő bedobta az érvelési aduászt:
„Én pedig elmegyek bevásárolni és látom, amit látok! Tele vannak a boltok, mozik, cukrászdák a borsos árak ellenére! Nyilván azért, mert az embereknek van miből költeniük! Félre értés ne essék, én is látom, hogy elszaladtak az árak, de az árakat mindig a kereslet szabályozza! Szóval ahelyett, hogy a szájába adott maszlagot osztogatja, tegye meg, hogy amíg a pénztárnál áll, megkérdezi a pénztárost, hogy neki mi a véleménye a szegénységről? De mindjárt indulok, bevásárolni, ha gondolja megteszem maga helyett és beillesztem ide is a választ, amit kapok!”
A kommentcsemegézéshez adok még némi szpoilert: megtette. Hogy a későbbiekben vázolt tapasztalataiért jelöljük-e már most rögtön közgazdasági Nobel-emlékdíjra, azt döntse el az olvasó, mi most vizsgáljuk magát a helyzetet, hiszen csak a decemberi hónapban ő volt a második helyi képviselő, aki vérlázító kijelentéseivel (nyilvánosan) csapta arcul a magyar társadalom kiszolgáltatottjait.
Közel 3 milló embert. Ugyanis az Egyensúly Intézet legújabb, a szegénység mértéket vizsgáló közvélemény-kutatásában ennyire becsülik ma hazánkban a nélkülözésben élők számát.
A 2024. május 2. és 9. között készült felmérésből az alábbiak derülnek ki:
- A magyar lakosság felének csökkent a vásárlóereje az elmúlt három évben, amit a kutatásban résztvevők elsősorban az áremelkedésekkel és új kiadások megjelenésével indokolnak.
- 2023 áprilisa óta 21 és 24 százalék között ingadozik azok aránya, akik közepes vagy nagy nehézségek árán tudják csak fedezni háztartási kiadásokat.
- Jelenleg a magyar háztartások közel kétharmada (64 százalék) csak kisebb-nagyobb erőfeszítések árán képes finanszírozni a mindennapi kiadásait.
- A magyar társadalom 39 százalékának problémát jelentene egy 100 ezer forintos, hirtelen keletkező kiadás fedezése, de még meg tudná oldani saját erőből. A megkérdezettek 32 százaléka arról számolt be, hogy nem tudna megbirkózni egy ekkora anyagi kihívással.
A szegénységkutatás szerint minden harmadik magyar kért már anyagi segítséget családtagjaitól vagy a barátaitól, ha anyagilag kiszolgáltatott helyzetbe került. Továbbá a magyar szülők harmada nem evett eleget az elmúlt két évben, hogy etetni tudja a gyermekét.
Az Egyensúly Intézet szerint tehát mindent összevetve jelenleg a magyarok negyede-harmada tekinthető szegénynek.
Az említett kecskeméti képviselők által hangoztatott gondolatokra van egy kifejezés (azon kívül, hogy propaganda):a „not in my backyard” (NIMBY), vagyis „nem az én hátsó udvaromban”. Ezzel a rövidítéssel írják körül azt a jelenséget, amikor nehezebben vesszük észre azt, ami nem konkrétan a közvetlen környezetünkben zajlik.
Abból a (hold)udvarból persze, ahonnan a nemrég képviselővé választott Laczkó-Zsámboki Angéla vizsgálja egészen más képet festhet a valóság. A 6-os választókörzet alig pár hónapja beiktatott képviselője eddigi politikai pályafutása során csak annyit látott, hogy a helyi lakosságot érintő drasztikus áremeléseket követően visszamenőleges hatállyal megduplázták a kecskeméti polgármester fizetését, majd némi „szükséges csellel” de megemelték az alpolgármesterek járadékát is.
Kár, hogy erről elfelejtett konzultálni a pénztárossal.
———
A Vélemény rovatunkban megjelent írások nem feltétlenül egyeznek a szerkesztőség álláspontjával.
Persze meglehet, hogy ez nem az a harmad,