Most szombaton lesznek a hat- és nyolcosztályos gimnáziumokban a központi írásbeli felvételik, a Népszava értesülése szerint viszont több iskolában konkrét elvárásként jelent meg az a központi ajánlás, hogy csak azokat a tanulókat lehetne felvenni, akik elérnek egy bizonyos minimumpontszámot.
Ezek a bizonyos pontszámok viszont magasak: a gimnáziumokban legalább 70 pont elérését írják elő, a nyelvi előkészítőknél minimum 60, a négy évfolyamos képzéseknél 50 pontot kellene szerezni a központi felvételin.
A Szülői Hang Közösség oldalán egy szülői bejegyzés jól mutatja ennek az ajánlásnak a visszásságát:
„Hat osztályos gimnáziumba a lányom 60 pontos felvételit írt 2017-ben. Kitűnő tanuló volt, kitűnőre érettségizett: 95 százalék angol emelt érettségit, 92 százalék történelem emelt szintű érettségit tett, 480 felvételi ponttal jutott be jogi egyetemre. Az új követelmények alapján nem jutna be a gimnáziumba. Tiltakozom a 70 pont minimum ponthatár ellen.”
A 24.hu-nak azt közölte a Szülői Hang, hogy szerintük a kormány elsorvasztaná a gimnáziumi képzést, aminek egyik eszköze a központi ajánlás. Ahogy írták: „a kormányzat azt tervezi, hogy a gimnáziumi képzés arányát 40 százalékról 30 százalékra, vagy még ennél is alacsonyabbra szorítja, vagyis legalább minden 4. gimnáziumi férőhelyet megszüntetnek; ennek a stratégiának lehet része a korlátozás, amely önmagában nézve értelmetlen és idegen a jelenlegi felvételi eljárásrendtől.”