A szárazon futás komoly károkat okozhat a szivattyúban, épp ezért tekinthető ez a szivattyúk egyik legnagyobb ellenségének. Szerencsére van megoldás ellene, mégpedig a szárazon futás elleni védelem.
Többféle megoldás létezik
A KDA Szivattyútech Kft. szárazon futás elleni nyomáskapcsolókat, úszókapcsolókat, visszacsapó szelepeket, invertereket és inverteres szivattyúkat is kínál a vásárlóknak.
Ha nincs vagy nem elegendő folyadék áll a szivattyú rendelkezésére, amelyet továbbíthat, akkor szárazon futásról beszélünk. Ha ez tartósan fennáll, akkor olyan problémákat okozhat, mint amilyen a túlmelegedés, a csapágy és a tömítések károsodása, esetleg légbuborékok is keletkezhetnek, melyek mikrorobbanásokat okozhatnak a járókeréken és a szivattyúház belső felületén. Ha pedig tartósan fennáll a probléma, akkor a teljes készülék is tönkremehet, ez pedig anyagilag és környezetvédelmi szempontból is rossz: vehetünk új szivattyút, ráadásul a meghibásodott készülék hulladékként végzi.
A szárazon futás esetei
Minden folyadékot szállító szivattyú esetén fennállhat a szárazon futás problémája, úgy a keringető, a merülő, a búvár, a csőkút, az ásott kút, a felszíni, szaniter, stb. szivattyúk esetén.
Minden típusú szivattyúnál előfordulhatnak továbbá vezetékproblémák, vagy a szelepek nem működnek megfelelően, például dugulás vagy csőtörés esetén. A légbuborékok sem tesznek jót a szivattyúnak, mint ahogy az sem, ha hibás az úszókapcsoló vagy a nyomáskapcsoló túl érzékeny.
A szárazon futást többféleképp el lehet kerülni, például választhatunk szárazonfutás elleni védelemmel ellátott szivattyút, vagy alkalmazhatunk úszókapcsolót, nyomáskapcsolót, visszacsapó szelepet, illetve automatikus vezérlésű inverteres szivattyút. A rendszeres karbantartással és ellenőrzéssel is a rendszer élettartamát hosszabbíthatjuk meg, érdemes erre is nagy figyelmet fordítani.
Komoly probléma lehet ugyanis, ha a berendezés tartósan szárazon fut, a motor, a csapágyak és a tömítések láthatják kárát. A védelmi megoldások nem túl költségesek, a hasznuk viszont megkérdőjelezhetetlen
Okosan a vízzel
Amikor szivattyút telepítünk és használunk, érdemes egy kicsit azon is elgondolkodni, hogy milyen módon tudnánk környezetbarát módon használni a vizet mint erőforrást. Ha például öntözéshez használunk szivattyúzott vizet, akkor törekedjünk arra, hogy a reggeli és az esti órákban locsoljunk a nagy nyári melegben, ilyenkor hasznosul a legjobban az öntözővíz.
Törekedjünk arra, hogy csak a szükséges mennyiségű vizet használjuk fel, ne öntözzük túl a növényeinket. Mi magunk is fogyaszthatunk kevesebb vizet: például használhatunk víztakarékos zuhanyfejet, de már az is számít, ha fogmosás közben elzárjuk a csapot.
Ha van szivattyúnk, akkor tartsuk megfelelően karban, így megnöveljük az élettartamát is, és mindig figyelünk arra, hogy ne legyen esélye a szárazon futásnak.