Kulcsár László, a Zöld Gerillák alapítója, a vízvisszatartás fontosságát hangsúlyozza évek óta. Kezdeményezésük során helyi csatornákba fenékgátakat építenek, hogy lassítsák a víz elvezetését, így növelve a talaj vízmegtartó képességét. Ezzel a céljuk, hogy enyhítsenek a fokozódó aszályon és hőségben. Kulcsár szerint az Alföldön több mint egymillió hektár szántót kellene vízkompatibilis művelésbe vonni, hogy a mezőgazdaság jobban alkalmazkodjon a változó klimatikus körülményekhez, amihez komplex tájhasználatváltás szükséges.
A Zöld Gerillák mozgalomhoz hasonlóan, amely a vízmegőrzésre összpontosít az Alföldön, a Vízválasztók arra mutatnak rá, hogy a kormányzati kommunikációban említett, már megvalósult intézkedések során visszatartott körülbelül 255 millió köbméter víz még nem képes fedezni a párolgás során a talajból és a tájainkból távozó és hiányzó vizeket.
A párolgási kereslet folytán a klimatikus csapadékhiány 300-400 mm évente, ami például a Homokhátság területén 3-4 milliárd köbméter víz, az Alföld egészére vetítve 15-20 milliárd köbméter víz évente. A talajvízszint trendszerű csökkenése azt mutatja, hogy:
minden évben Balatonnyi mennyiségű vízzel lesz kevesebb az alföldi talajvízkészlet.
A szekéren ülve Kulcsár László gazdálkodóval és a Zöld Gerilla Mozgalom alapítójával beszélgetett Pápai Gergely, a videó az atlatszo.hu portálon jelent meg.