7.9 C
Kecskemét
2025. április 13., vasárnap

FRISS HÍREK

Hol a kecskeméti egyetem alapítványába tett 127,5 milliárd közforint? – elmagyarázzuk (1. rész)

127,5 milliárd közforint sorsa vált kérdésessé a Neumann János Egyetem Alapítványa (NJEA) körül kirobbant botrányban, derült ki, miután az alapítvány ellenőrzéséről szóló jelentését közzétette az Állami Számvevőszék (ÁSZ). Miért fektette az egyetem alapítványa szinte a teljes vagyonát egyetlen, kockázatos pénzügyi eszközbe? És miért nem oktatási célokra fordította? Hogyan történhetett meg, hogy a pénz most elérhetetlen, a veszteség pedig tízmilliárdos nagyságrendű lehet? Mit mond minderről az alapítvány kuratóriuma? És hogyan kapcsolódnak mindehhez ismert országos és helyi politikusok?

Három részes cikkünkben összefoglaljuk az NJEA-ügy hátterét: jogi felelősség, pénzügyi bukás, politikai érintettség, összeférhetetlenségek, magyarázatok – minden, amit tudni kell. Cikkünk első részében arról lesz szó, hogy mit tárt fel az Állami Számvevőszék, milyen jogi felelősség merülhet fel, és kiket lehetne számon kérni az ügyben. A kérdés nem csak az, hogy ki hibázott, hanem az is: lesz-e következménye? Az ügy hetek óta tartja izgalomban Kecskemét nyilvánosságát, mégis sokan úgy vélik, hiába tűnik valami egyértelműnek, ha a politika másként dönt – különösen választások közeledtével, amikor az érintettek mind a kormány emberei.

A nyilvánosság az ÁSZ-jelentésből tudta meg, hogy odalehet 127,5 milliárd közforint – a háttér

A 2024-ben lezajlott Állami Számvevőszéki vizsgálat súlyos visszaéléseket tárt fel a Neumann János Egyetemért Alapítvány működésében. Ez az alapítvány a kecskeméti Neumann János Egyetem fenntartója 2020 óta, miután a korábban állami fenntartású intézményt egy vagyonkezelő alapítványba szervezték ki​.

A Neumann János Egyetem (NJE) létrejöttét többen is Matolcsy Györgyhöz kötik, aki már a 2010-es évek elején szorgalmazta a kecskeméti főiskola egyetemmé fejlesztését, ami helyben is támogatást kapott. Az egyetem maga 2016-ban jött létre a Kecskeméti Főiskola és a Szolnoki Főiskola egyesítésével (első évében Pallasz Athéné Egyetem néven, 2017-től Neumann János Egyetem)​. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) – Matolcsy jegybank elnökön keresztül – bekapcsolódott az egyetem életébe; mint stratégiai partnerként vesz részt az egyetem képzéseiben, valamint ösztöndíjakat és szakmai programokat kínálva. Az együttműködés keretében több mint 80 hallgató végzett gyakorlatot az MNB-nél, és közel 120-an részesültek jegybanki ösztöndíjban. A legfontosabb fejlemény a 2020-ban létrehozott Neumann János Egyetemért Alapítvány megalakulása, amely az egyetem fenntartójaként működik, és szoros kapcsolatban áll a jegybankkal.

Az alapítvány induló tőkéje 600 millió forint volt, mely az indulás évében az alapítói vagyonon felül 44,4 milliárd forint pénzbeli támogatást kapott az alapítótól, kifejezetten infrastruktúra-fejlesztési célokra. Ezt követően, 2021-ben további 100 milliárd forintos pénzbeli juttatásban részesült, amelyet az Innovációs és Technológiai Minisztériummal (ITM) kötött megállapodás alapján kapott az egyetem fejlesztésére és az alapítványi célok megvalósítására.

Így az alapítvány hirtelen közel 150 milliárd Ft közvagyon felett rendelkezett.

A Számvevőszék jelentése szerint azonban az alapítvány ezt a vagyont nem az egyetem fejlesztésére fordította, hanem szinte teljes egészében befektette egy egyetlen külső cég kötvényeibe​. 2021 júniusában 5 milliárd, augusztusban 22,5 milliárd, majd októberben további 100 milliárd forintot utaltak az Optima Befektetési Zrt. által kibocsátott, 10 éves futamidejű, évi fix 2,5 százalékos kamatozású vállalati kötvényekbe​. Összesen 127,5 milliárd Ft, az alapítvány teljes vagyonának több mint 80 százaléka került így ebbe az egy konstrukcióba. A 2021–2023 közötti három évben ezen befektetés mindössze 7 milliárd Ft hozamot termelt​, miközben a pénzhez való hozzáférés ellehetetlenült.

Bár a szerződés szerint a befektetés “likvid” volt (elvileg bármikor visszakérhető), a valóságban az alapítvány 2024 elején hiába próbálta meg visszaszerezni a tőkét, nem járt sikerrel​. Mint kiderült, a pénz egy két cég részvényeiből álló portfólióban ragadt, amelyet csak jelentős veszteséggel lehetne értékesíteni – az Optima gyakorlatilag fizetésképtelenséget jelentett az egyetemi alapítvány felé, és azóta sem fizette vissza a rábízott közpénzt​.

Mindez nem csupán pénzügyi, hanem jogi és politikai kérdéseket is felvet. Az alábbiakban témakörökre bontva ismertetjük az ügy legfontosabb vetületeit.

Jogi felelősség és lehetséges következmények

Az ÁSZ megállapításai alapján felmerül a büntetőjogi felelősség kérdése. A jelentés nyomán az Állami Számvevőszék 2025 márciusában büntetőfeljelentést tett ismeretlen tettes ellen a közvagyon nem megfelelő kezelésének gyanúja miatt​.

Csatlakozz a KecsUP Hírek közösségéhez a folytatáshoz

Ne maradj le a legfrissebb helyi hírekről, véleményekről és exkluzív tartalmakról! Ez a rész csak azoknak szól, akik valóban a dolgok mélyére néznek. Add meg email címed és olvass tovább – felfedjük a részleteket. Ha valahol elakadsz, akkor írj a kecsup@aramlat.hu címre és segítünk.
Az e-mail címed nálunk biztonságban, nem küldünk spamet!

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Végre valóban sétálóutcához méltó környezet fogadhatna minket a Görögtemplom utcában

A nyolcvanas évek végén alakították sétálóutcává, egyben felvehette a Görögtemplom utca megnevezést is, de jelenleg igencsak lehangolt arcát mutatja...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...