Orbán Viktor és Donald Trump állítólagos nagy barátsága ellenére az USA által április 2-án bejelentett új vámrendsze indokai között külön kitérnek a magyar közbeszerzések korrupciójára és az azzal járó veszélyekre – számol be részletesen a valaszonline.hu.
Donald Trump hatalomra jutása a magyar kormány számára politikai hasznot, a gazdaságra nézve viszont súlyos terheket hozott. Egyelőre leginkább a győri Audinak okoz gondot az új amerikai vámpolitika, de az egész exportra épülő magyar gazdaságnak rosszat tesz, ha a világkereskedelem szenved.
Noha a Fidesz sikerként értékeli, hogy az USA immár nem helyez nyomást rá a jogállamisági problémák miatt, Gulyás Gergely például a Pride idei betiltását is azzal magyarázta, hogy most már nem az amerikai nagykövet akar vonulni az élén. A politikai és hatalomtechnikai mozgástér bővülésének azonban komoly ára van. Az április 2-án bejelentett új amerikai vámrendszer ugyanis hátrányosan érinti Magyarországot, illetve a magyar gazdasággal szorosan összefüggő EU-ét is.
Főleg az autógyárakat érinti
A KSH előzetes adatai szerint 2352 milliárd forintnyi árut vittek ki itteni vállalatoktól tavaly az USA-ba. Ennek egy része kiesik idén, vagy csak sokkal kedvezőtlenebb feltételekkel lehet fenntartani.
Elsősorban a jármű- és gépgyártást, másodsorban a gyógyszergyárakat, harmadrészben a mezőgazdasági termelőket és feldolgozókat érintheti kellemetlenül, ha az új vámok miatt csökken az export volumene, illetve az érintett cégek bevétele.
Márpedig az USA igen magasra emelte a vámokat: minden EU-s termékét az eddigi átlagosan 5 százalékról 20 százalékra, és minden autóét illetve autóalkatrészét 25 százalékosra. Ezek nyomán az európai, és így a magyar termékek jelentősen drágulnak majd az USA-ban, ami miatt vagy jóval kevesebb fogy belőlük, vagy a mostani árukat jelentősen csökkenteni kell, ami a beszállítók profitját tüntetheti el.
A teljes cikk ITT olvasható.