„Meglepetés zápor és zivatar Kiskunmajsa közelében. Bár a modellek számoltak összeáramlással, csapadékra nem igazán volt kilátás, de ettől szép az időjárás, hogy néha történnek ilyen dolgok is” – jelentette május 1-én délután a MetNet ügyeletese a Facebookon.
A váratlan jelenséghez akár a közelben mindössze két hónapja létező tónak is köze lehet. A Kiskunmajsa-Marispusztai Vízörzők vezetője erről úgy nyilatkozott, hogy volt szerepe a 2 hektáros felszínről „párolgó nedvességnek, de nem döntő”. A hozzájárulás mértékét szerinte csak „utólagos modellszámításokkal” lehetne igazolni, mivel „annyira helyi dolog volt”.
A „helyi dolgot” maroknyi elkeseredett, de elszánt gazdálkodó álmodta meg tavaly decemberben. Arra szövetkeztek, hogy természetközeli beavatkozással tartják meg a vizet a mára szinte teljes egészében félsivataggá száradt alföldi Homokhátság közepén, a kiskunmajsai Marispusztán. Ehhez idén február elején a helyileg illetékes vízügyi hatóság segítségével a közeli fürdő és kertészet lehűtött és tisztított termálvizét jóval távolabbra elvezető csatornából kivezetve elárasztottak két hektárnyi, mélyen fekvő, gyep-legelő besorolású mezőgazdasági területet.
A teljes cikk ITT olvasható.