Szűcs László, a kecskeméti planetárium munkatársa volt az Őrültech legújabb adásának vendége. A szakember mesélt a csillagászati megfigyelési technológiák, valamint az űrutazás közelmúltjáról és jelenéről is.
A csillagászat óriási problémája, hogy van légköre a Földnek
– kezdte gondolatmenetét Szűcs László, aki arról is beszélt a podcast eheti adásában, milyen igények hívták életre az űrteleszkópos megfigyelések zászlóshajóját, a Hubble űrtávcsövet, ami szerinte nemes egyszerűséggel a távcsövek királynője.
Szűcs az űrexpedíciókról is beszélt, amik szerinte ma elengedhetetlenül szükségesek a tudományos fejlődéshez. Szerinte a probléma az, hogy emögött sokan nem látják a közvetlen hasznot és úgy vélik, ennél súlyosabb problémák vannak.
Ez bizonyos szempontból igaz, de ilyen elven semmit sem szabadna megvennünk: se autót, se televíziót
– húzta alá Szűcs.
A szakember úgy véli, az emberiségnek némileg egoista hozzáállással kell figyelembe vennie az űrutazást, hiszen szerinte csak így maradhat fenn a bolygónk.
Az a tudomány, ami sajnálatosan valóban közreműködik abban, hogy magunkat bajba sodortuk, képes ebből a bajból kirántani bennünket
– fejtette ki álláspontját, majd hozzátette, szerinte a földönkívüli nyersanyagok kitermelésével jobban jár az emberi civilizáció, hiszen így nem egy élő, hanem élettelen bolygók károsulhatnak. Ennek első jeleként az üzleti űrutazás, köztük Elon Musk SpaceX projektjét említette.