A kormány egyik napról a másikra átvitte a törvényt, ami megszünteti az orvosok kötelező tagságát. Ennek oka, hogy a kamara sikeres tiltakozásba kezdett február elején. Svéd Tamás, a kamara titkára szerint megerősödve is kijöhetnek ebből – 444.hu interjú.
Szükség van a kamarára ahhoz, hogy az orvosi szakma olyan értelmiségi csoport maradjon a magyar társadalomban, ami képes hallatni a hangját, kiállni a dolgozók és egy jól működő egészségügy érdekében. Jelenleg nincs más szervezet, amely hasonlóan fel tudna lépni akár az ápolók béremeléséért, vagy azért, hogy a közellátás ne ürüljön ki, és ne a magánellátás legyen az egyetlen választható opció számos területen – mondta Svéd.
Arra a kérdésre, hogy aki kilép, miért fog kilépni, azt válaszolta, hogy akik elhagyják a kamarát, azok többnyire nem szándékosan, hanem egyszerűen azért fogják elhagyni, mert nem követik az eseményeket, és nem jeleznek vissza 30 napon belül a megfelelő módon.
Szeretnék továbbra is az összes magyar orvost, fogorvost, egyéb diplomás tagot képviselni, és továbbra sem kívánnak politizálni. Eddig egyszerre kellett megtartani a tárgyalóképességet a kormány felé, ugyanakkor aktívan és erőteljesen képviselni a tagok üzeneteit.
„Kihívást jelentett számunkra ez az egyensúlyozás, amire most nincs szükség, mivel nem vagyunk tárgyalási helyzetben, amit meg kellene őriznünk” – mondta a titkár.
A sajtó előbb tudott a kormány által már elfogadott törvénytervezetről, mint a kamara. Az egyeztetésnek hívott találkozások mind jobban kiürültek, többször elmondták, leírták mi az, ami nem tetszik előbb a törvényben, majd a rendeletcsomagban, mi az, ami elfogadhatatlan. Azok azonban lényegében változatlanul jelentek meg.
A februári rendkívüli küldöttgyűlés előtt a Belügyminisztérium még stratégiai partnernek kérte fel a MOK-ot. Más kérdés, hogy ez a partnerség nem adott volna több beleszólást, pluszjogokat a MOK számára, viszont titoktartást várt volna el, nem hozhatták volna nyilvánosságra a megkapott terveket. Ezt nem fogadták el, mert a transzparencia az egyik alapelv, annak hiánya pedig az egyik legfontosabb kritika a minisztérium felé.
„Végül az maradt a választásunk, hogy vagy tovább játsszuk a szerepünket a valódi eredményre nem vezető látszategyeztetések során, vagy a tagok, az orvostársadalom felhívására nyomásgyakorlásba kezdünk céljaink eléréséért. Az eredmény ismert” – mondta Svéd.
Hozzátette: „új ez a helyzet számunkra. Sok múlik azon, mi minden derül még ki, esetleg hogyan próbálják még jobban ellehetetleníteni a működésünket, és milyen irányba halad az egészségügy átalakítása. Ahhoz, hogy meghatározzuk a saját szerepünket, előbb ki kell derülnie, végeredményben hányan maradtunk a kamarában, és hogyan viszonyulnak az orvosok az egész kérdéshez.”
A teljes interjút itt tudja elolvasni.