Kecskemét számos állatvédő szervezettel rendelkezik, akik a kóbor házi kedvencek begyűjtésén túl aktív szerepet vállalnak abban is, hogy megreformálják az állattartási kultúrát. Szintén érzékelhető egy erős civil összefogás is a városban, amit az állatszeretet motivál, ugyanakkor a visszajelzések alapján továbbra is hiányérzet mutatkozik az önkormányzat által nyújtott állatorvosi ügyeleti lehetőségek terén.
A város egyik legismertebb állatvédői a Menhely az állatokért alapítvány, akik jelenleg közel 1 hektáros területen 300-400-as állatállománnyal dolgoznak. Évente közel 1200 állat kerül be hozzájuk, amelyek egy részét hazaviszi a gazda, a többi kutyának pedig igyekeznek új családot keresni, emellett 6 településen (Kecskemét, Nagykőrös, Helvécia, Városföld, Csemő, Orgovány) látnak el ebrendészeti feladatokat.
A kecsup.hu is beszámolt arról a közösségi médiában nagyot futott fehér lóról, aki egy kordély elé kötve erőlködött a sokszor több mázsás súllyal, miközben többen is szemtanúi voltak, hogy az állatot ütlegelték, a feltehetően hajléktalan, kéregetésből élő gazdái. Végül sokszoros állampolgári bejelentéseket követően a Kecskeméti Ebrendészet kiszabadította a csontsovány, Naés névre keresztelt állatot a fogságból, de az ellátására nekik sem igen futotta, pár nappal később online kértek segítséget.
Szemléletformálás, iskolai előadások
Szintén közkedvelt csapat az Argos Állatvédelmi Egyesület, akik az állatmentés mellett komoly hangsúlyt helyeznek a szemléletformálásra és az állattartási kultúra megreformálása. E célok érdekében rendszeresen tartanak iskolai előadásokat, nyári táborokat szerveznek és küldetésüket hírességek és kedvenceik bevonásával népszerűsítik.
A közösségi média erejével a kóborló kedvencekért
Kecskeméten és környékén talált vagy elveszett állatokkal kapcsolatos jelzéseknek ad teret egy közel 14.000 tagot számláló facebook csoport. A „több szem többet lát” alapon működő felület célja, hogy a fotóval feltöltött elveszett kedvencek híre minél szélesebb körben elterjedjen, így a gazdik minél hamarabb megtalálják a kóborló cicákat, kutyákat, esetenként egyéb házi kedvenceket. Persze a dolog fordítva is működik, a kóborláson kapott kutyusokat, cicákat is kiposztolják a segítőkész megtalálók, abban a reményben, hogy a tulajdonos látja és hamarosan felbukkan. A szökevényeken túl sok hasznos információ is gazdát cserél az oldalon.
Megyeszékhely állatorvosi ügyelet nélkül
A kecskeméti állattartók körében visszatérő téma, hogy egy megyeszékhely hogyan működhet állandó állatorvosi ügyelet nélkül. A gazdák legtöbbször kénytelenek esténként, vagy hétvégén más városokba (Dunaújváros, Kiskunfélegyháza, Budapest stb…) szaladgálni a súlyos állapotban lévő kedvenceikkel, ha a szükséges vizsgálat, vagy beavatkozás nem várhat másnapig, amíg az orvosi rendelők nyitnak. A téma kapcsán több alkalommal egymásnak feszült már a városvezetés és az önkormányzat.
Mit tehetünk, ha kóbor állatot látunk?
Minden település esetében jegyzői feladatkörbe tartozik a kóbor állatokról való gondoskodás. Ennek megoldása érdekében az önkormányzatok gyakran együttműködési megállapodást kötnek a helyi állatvédelmi egyesületekkel, alapítványokkal, szervezetekkel. Ezek a szervezetek végzik a kóbor álltok mentését. Ha magánemberként találunk kutyát, vagy cicát, akkor első körben nézzük meg a bilétáját, vagy hogy található-e benne chip (ezt gyakran benzinkutakon lehet ellenőrizni), majd hívjuk fel az adott településhez tartozó állatvédő szervezetét, és kiérkezésükig próbáljuk meg helyben tartani az állatot.