Sajnos a genetika sokszor csúnyán elbánik velünk, így nem ritka, hogy külső megjelenésünket is befolyásoló állapotot öröklünk. Ilyen például a hajhullás, melynek egyes változatai a génekből adódnak, így túl sok ráhatásunk nincs a kialakulására.
Az androgén alopecia többek között egyike azon örökletes betegségeknek, melyek miatt már fiatal korban megkezdődhet a hajhullás folyamata. Az utóbbi évek innovatív fejlesztéseinek köszönhetően már lehetőségünk nyílik a hajvesztés hatásos kezelésére. A Denza lézeres hajterápiája visszaadja a reményt a betegek számára. Az orvosi lézer és a mesterséges intelligencia által felállított diagnózis tökéletes kombinációja, hogy lassítsuk a folyamatot. A kezelés menetét és a férfias hajhullást vizsgáljuk cikkünkben.
Milyen gyakori a betegség?
A híradásokból kiderül, hogy Magyarországon az örökletes androgén alopeciában szenvedők száma becslések szerint a felnőtt férfiak 30-50%-át érinti, míg a nők esetében ez a szám 10-15% körül mozog. Ez azt jelenti, hogy több százezer ember tapasztalhatja a hajhullás ezen típusát hazánkban.
Az örökletes hajhullás a leggyakoribb típusú hajvesztésnek mondható. A férfiaknál gyakran „férfias típusú kopaszodásként” ismert, és jellemzően a homlok feletti hajvonal visszahúzódásával és a fejtetőn fokozatosan ritkuló hajjal kezdődik. Nőknél a haj elvékonyodása inkább egyenletesen, a fejtető közepén jelentkezik.
Mi okozza?
Az androgén alopecia kialakulásának oka az androgén hormonokra való genetikai érzékenység, amely a hajtüszők zsugorodását eredményezi, így azok nem képesek egészséges, vastag szálakat termelni. Bár az állapot nem gyógyítható, számos kezelés létezik, amelyek lassíthatják a hajhullást, vagy serkenthetik a haj újranövését. Ilyen a lézeres hajstimuláció is, mely beavatkozás fájdalommentes, és a harmadik kezelést követően látványos eredményeket kínál.
A terápia csökkentheti a hajhullást, sőt egyes esetekben hozzájárulhat a hajszálak megvastagodásához és újranövekedéséhez. Bár önmagában nem minden esetben nyújt teljes megoldást, más kezelésekkel kombinálva növeli a hajsűrűséget, az androgén-telogén arányt.
Miért a lézeres hajkezelés?
A lézeres hajterápia, más néven alacsony szintű lézer terápia (LLLT), egy nem invazív eljárás, amely segíthet az androgén alopecia kezelésében. A beavatkozás előtt AI segítségével készítenek diagnózist a hajhullás okainak feltárása és a fejbőr állapotának meghatározása céljából.
Először mindig a tisztítás folyamatával kezdődik a folyamat, amely során a hajhagymák kivezető nyílásaiból távolítják el a faggyú- és keratinlerakódást. Ezzel utat engednek az új hajszálaknak, melyeket aztán a lézerrel stimulálnak.
A lézerfény alacsony energiával hatol a fejbőrbe, serkentve a hajtüszők működését és fokozva ezzel a vérkeringést. Ez a megnövekedett véráramlás több oxigént és tápanyagot juttat a hajtüszőkbe, ami elősegíti azok regenerálódását és erősíti a hajszálakat.