fbpx
4 C
Kecskemét
2025. január 3., péntek

FRISS HÍREK

Ponyvával takarná le a képviselő a Nagykőrösi utca sarkán lévő „zsidós” táblát

- Advertisement -

Mintegy tíz éve látható a hírhedtté vált „zsidós” tábla Kecskeméten egy beépítetlen, magántulajdonban lévő telken, a Nagykőrösi utca és a nagykörút sarkán. „Antiszemiták, zsidó gyűlölők támogatói” – így jellemzi Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság előző elnökét és Martin Schulzot, az Európai Parlament hárommal korábbi elnökét. A felirat a többség számára homályos, nem értelmezhető, ráadásul a címzetteket tekintve már rég nem aktuális. Tóth Szilárd ellenzéki képviselő szerint erősen uszító tartalmú, „puszta léte minden jóérzésű embert zavar”, ezért indítványban kérte, hogy az önkormányzat tegyen lépéseket az eltávolítása érdekében. Csakhogy a polgármester jelezte, a hivatalnak erre nincs jogköre, lehetősége. Az ingatlan tulajdonosa információink szerint az a férfi, aki még 2009-ben ugyancsak egy üzenettel okozott feltűnést: a Budai utcai piaccsarnok mellett házánál egy molinón azt üzente az akkori polgármesternek, hogy „Zombor úr! Bűzlik a város a korrupciótól!”.

A Bethlen körút és Nagykőrösi utca sarkán lévői táblát – amelyet egy parkolóként szolgáló beépítetlen telken két betonoszlopra erősítettek – talán minden kecskeméti és környékbeli ismeri. Bár a legtöbben valószínűleg nem tudnák pontosan idézni a szövegét – rögtönzött és hangsúlyozottan nem reprezentatív „közvélemény-kutatásunk” szerint az átlagos járókelőkben csak annyi ragad meg, hogy szerepel rajta az „antiszemita” és a „zsidó” szó, és pár külföldi politikus. Junckerre még valószínűleg emlékeznek néhányan az Orbán Viktorral való konfliktusaik miatt. Martin Schulz neve viszont talán már csak a külpolitikában járatosabbak számára ismerős.

Fotó: Hraskó István

Ez tehát a pontos felirat:

„Antiszemiták, zsidó gyűlölők támogatói
Martin Schulz Európai Parlament Elnök
Jean Claude Juncker Európai Bizottság Elnök
Üzenem Brüsszelnek, hogy Ők is megértsék!”

A német Martin Schulz valóban az EP elnöke volt, két ciklusban is, de már 2017 óta nem ő tölti be a tisztséget – azóta váltotta őt az olasz Antonio Tajani, őt a szintén olasz David Sassoli, 2022-től pedig a máltai Roberta Metsola az elnök.

A luxemburgi Jean-Claude Juncker – helyesen így, a két keresztnév között kötőjellel írandó a neve – valóban az Európai Bizottság elnöke volt, de már öt éve nem az: 2019-ben váltotta Ursula von der Leyen.

A táblán eredetileg egyébként három név szerepelt, mint az a 444.hu egyik cikkéből is kiderül. Catherine Day neve az igazán tájékozottak számára lehetett csak ismert, 2005 és 2015 között volt az Európai Bizottság főtitkára – de az ő nevét eltávolították, vélhetően lefestették.

Helyette alulra odakerült a Brüsszelnek üzenős kiegészítés. A felső felirat korábban ez volt: „Antiszemiták, zsidó gyűlölők…?” – tehát ezen is módosítottak.

Fotó: Hraskó István

A tábla felirata eléggé zavaros, ahogy arra a 444 is rátapintott. Hiszen nem tudni, hogy valóban zsidógyűlölettel vádolja-e a megnevezett európai politikusokat, vagy lezsidózza őket. A zsidó gyűlölő ugyanis így, különírva nem olyasvalakit jelöl, aki gyűlöli a zsidókat, hanem olyan zsidót, aki gyűlöl.

Ezt a táblát szeretné így lassan a tizedik évfordulójához közelítve eltüntetni Tóth Szilárd önkormányzati képviselő, akihez a körzethatárok megváltoztatása miatt tartozik a választás után a belvárosnak ez a része is.

Az október 17-ei közgyűlésre benyújtott indítványában azt írta, hogy bár többen és többször kérték „az erősen uszító tartalmakat hirdető” tábla eltávolítását, de „sajnos lassan 10 év óta rendületlenül ott áll”.

„Úgy gondolom, a tábla puszta léte minden jóérzésű embert zavar, ezért kérem, tegyenek lépéseket arra, hogy a tábla végre eltávolításra kerüljön” – írta. A közgyűlésen „vitatott hangneműnek” nevezte a feliratot, és kifejtette, hogy nehezen lehet értelmezni.

A Szövetség a Hírös Városért Egyesület képviselője azt is elmondta, hogy az ügyben több levelet váltott a Polgármesteri Hivatallal, és olyan válaszokat kapott, hogy nincs jogkörük a tábla eltávolítására, és hogy feljelentéssel magánvádas büntetőeljárást tud elindítani az, akit zavar. Kijelentette, ha azt a választ kapja a közgyűlésen, hogy a tábla „jogszabályilag” nem távolítható el, akkor a saját költségén vállalja három ponyva összevarratását, hogy azzal takarják le.

Tóth Szilárd / Fotó: Hraskó István

Szemereyné Pataki Klaudia úgy reagált, hogy az indítvány több sebből vérzik. Az egyik probléma, hogy a képviselő egyeztetett az önkormányzattal, és tudta, hogy a hivatalnak nincs hatásköre, mégis beadta az indítványt. A polgármester szerint elméletileg így nem is szavazhatnának róla, de ő együttműködő volt.

„Nyilván továbbítjuk a kormányhivatal részére, más nem tudunk megtenni. Én még azt tudom önnek javasolni, hogy a terület tulajdonosával vegye fel a kapcsolatot. Magánterületre mi nem tudunk bemenni. (…) Egész sokáig folytattuk ezt az egyeztetést 2010 óta, hiszen több helyen voltak feliratai, például a piac környékén is. Ez az ő személyes döntése, tulajdonosként ezt megteheti. Nekünk erre jogunk jogkörünk, eszközünk, lehetőségünk nincs” – mondta a polgármester, aki utalt a tulajdonos korábbi molinójára (erről bővebben később).

Hasonló cikkünk:  Mesterséges intelligencia-képzést kap többszáz idősödő munkavállaló Kecskeméten

Sipos László (Fidesz-KDNP) szemére vetette Tóth Szilárdnak, hogy „ahelyett, hogy bejött volna és a kollégákkal tárgyalt volna, ő inkább írogatja ide az öt-tíz indítványát”. A kormánypárti képviselők részéről ez gyakori kritika Tóth Szilárddal szemben, Nemcsik Mátyás is bírálta már többször (ezen az ülésen is) amiatt, hogy olyan ügyeket visz a testület elé, ami szerintük nem oda illik (és a sok beadvánnyal Nemcsik szóhasználata szerint „szőnyegbombázza” a testületet).

Fotó: Hraskó István

Sipos László kijelentette, a szakbizottságok azért vannak, hogy az ilyen ügyeket megtárgyalják. Kiemelte, hogy 26 éves képviselői pályafutása alatt még öt indítványt sem adott be, „mert én folyamatosan mentem osztályról osztályra, alpolgármesterig vagy éppen a polgármesterig, és ott velük beszéltem meg, hogy egy bizonyos problémát hogyan lehet megoldani”. Végül kérte a jegyzőt, hogy a hasonló jellegű indítványok először a szakbizottságok elé kerüljenek, és csak ha ott nem születik döntés, akkor terjesszék a közgyűlés elé, „itt ne vegye el az időnket olyan dolog, ami nem ide tartozik”.

A polgármester is bírálta az ellenzéki képviselőt emiatt, de azért megengedőbb hangnemben. Mint elmondta, „kétségtelen, hogy mindegyik képviselő tudna tenni ilyen apró-cseprő kérdésekben indítványokat, és akkor teljesen elvisszük a fókuszt az ennél komolyabb, összetettebb döntési mechanizmusról”, de azt is hozzátette, nehéz az egyensúlyát megtalálni, hogy valaki egyéni képviselőként dolgozzon a körzetéért, de egyúttal az egész városban is gondolkodjon.

Szemereyné egyúttal tisztázta, hogy ő hozta nehéz helyzetbe Temesvári Péter jegyzőt, aki értesítette Tóth Szilárdot, hogy az általa megjelölt téma nem indítvány tárgya, de a polgármester engedte napirendre venni az indítványt, hogy tárgyaljanak róla.

Szemereyné Pataki Klaudia és Temesvári Péter / Fotó: Hraskó István

Temesvári Péter elmondta, a közgyűlés SZMSZ-e szerint az indítvány „javaslatot tartalmaz rendelet megalkotására vagy határozat meghozatalára”, de nem kell konkrét, szó szerinti határozat-tervezet, csak a javasolt döntés főbb elemei. Ha Tóth Szilárd úgy értette az indítványt, hogy az önkormányzat intézkedjen a vitatott kijelentéseket tartalmazó tábla levételéről, akkor erről olyan értelemben tud dönteni a közgyűlés, hogy „ezt szeretné megtenni, vagy nem”. Viszont ehhez kapcsolódóan tette a jegyző azt a törvényességi észrevételt, amit a polgármester is említett, azaz hogy jogszerűen nem dönthet a tábla eltávolításáról a képviselő-testület, hiszen a terület nem az önkormányzaté, ott nem végezhetnek ilyen tevékenységet.

Tóth Szilárd erre úgy reagált, hogy azért ez nem olyan csekély jelentőségű kérdés, hiszen „más városokban ezt a táblát már Kecskemét szégyentáblájának hívják”. Mire a polgármester meg azzal vágott vissza, hogy pontosítsanak, a táblát nem a város helyezte ki, nem a város döntése, „száztízezer ember nevében mi nem tudunk felelősséget vállalni”.

Tóth Szilárd végül megköszönte a tájékoztatást, és kérve az ingatlan adatait, a tulajdonos elérhetőségeit, visszavonta az indítványát és jelezte, a kormányhivatalhoz fordul (az ellenzéki képviselő az ülésen több napirendi pontnál így járt el, nem ez volt az egyetlen visszavont indítványa).

Információink szerint a táblát és a feliratot egyébként az a férfi helyezte ki, aki még 2009-ben a Budai utcai piaccsarnok melletti házának kapubejárója fölé kifeszített egy molinót, rajta a következő felirattal: „Zombor úr! Bűzlik a város a korrupciótól!”.

Az Index cikke szerint az akkori polgármester, Zombor Gábor rágalmazás miatt feljelentést tett a férfi ellen, a plakátot pedig a rendőrség és a tűzoltóság segítségével leszedette. Az ügyészség viszont megszüntette az eljárást, mert álláspontjuk szerint nem történt hitelrontás, és visszaadatták a molinót is.

Ezt követően Zombor Gábor az önkormányzat nevében a jó hírnév megsértése miatt polgári pert indított és százmillió forint nem vagyoni kár megítélését kérte a bíróságtól. Később ezt módosította: visszavonta a százmilliós igényét, de a jogsértés megállapítását továbbra is kérte, a büntetés mértékét a bíróságra bízva. A bíróság viszont elutasította a keresetet. Ezután a polgármester elállt a pertől.

Kerestük személyesen a férfit, hogy mondja el, annak idején miért szerelte fel a táblát, mi volt vele a célja akkor és mi most, meddig akarja kint hagyni, és mit szól ahhoz, hogy téma volt a közgyűlésen – de nem kívánt nyilatkozni.

Arról, hogy annak idején mi lehetett az oka a tábla kirakásának, a Hírösvény közölt még 2015-ben cikket. Eszerint a férfi konfliktusba került az önkormányzattal, amely meg akarta venni egy piachoz közeli ingatlanát kisajátítás céljából, ő azonban nem fogadta el az ajánlatukat, és válaszként 2010-ben védetté nyilvánítási eljárást kezdeményezett. Bár a Legfelsőbb Bíróság 2011-ben felfüggesztette a kisajátítási eljárás végrehajtását, az önkormányzat mégis lebontotta a házat, noha a tulajdonosnak az ingatlanra elővásárlási opciós szerződése volt.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

32 hektáron lesz ipari park és élelmiszeripari beruházás az 5-ös főút és az északi elkerülő csomópontjánál

Szilveszterkor jelent meg a Magyar Közlönyben egy kormányrendelet és egy kormányhatározat. Előbbi nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánította Kecskeméten...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...