„Mi együttműködünk az Európai Unióval! A jogállamiságról szóló párbeszédben a Törvényalkotási Bizottságot képviseltem az uniós meghallgatáson” – írta posztjában Salacz László, Kecskemét kormánypárti országgyűlési képviselője.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden rendben volna az Orbán-kormány és az Európai Bizottság között, hiszen továbbra is befagyasztva marad 18 milliárd euró uniós forrás – beleértve a Covid19-világjárvány gazdasági és társadalmi hatásainak mérsékléséhez kapcsolódó RRF összegeket is – a jogállamisági mechanizmus keretében, a korrupcióval, az igazságszolgáltatás függetlenségével és a menekültekkel való bánásmóddal kapcsolatos aggályok miatt. Utóbbi miatt az Európai Unió Bírósága 200 millió eurós bírságot is kiszabott Magyarországra, valamint napi 1 millió eurós további büntetést a szabályok be nem tartása esetén.
A visszatartott uniós forrásokat a fejlődésben lemaradt térségek fejlesztésére, hanyatló ipari területek átalakítására, foglalkoztatásra, szociális feladatokra, határokon átnyúló együttműködésekre lehetne fordítani részben Kecskeméten és részben olyan bács-kiskuni településeken, ahol aggasztó méreteket ölt a munkaerő elvándorlás.
Olvadás ebből a fagyos légkörből egyelőre nem látszik, és rossz hír az is, hogy 2025 januárjáig Magyarország visszavonhatatlanul elveszített 1 milliárd eurót a jogállamisági elvek megsértése miatt, mivel 2024 végéig nem tudott eleget tenni a követelményeknek. Az EU történetében ez az első alkalom, hogy az EU ilyen lépést kényszerített ki egy tagállam ellen. Az ügy előzménye, hogy az EU 2022-ben „feltételességi” eljárást indított Magyarország ellen, a közbeszerzési szerződések kibocsátásával kapcsolatos aggodalmakra, az összeférhetetlenségre és az uniós források korrupt elköltésére hivatkozva.
Ennyi jutna eredetileg Magyarországnak
Az Európai Unió 2021-2027-es költségvetéséből és az RRF (Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz) alapból összesen mintegy 44 milliárd euró jutna Magyarországnak. 22 milliárd eurót hívhatnánk le a költségvetésből úgynevezett kohéziós jellegű forrásként, mely leegyszerűsítve a kohéziós, a szociális és az Európai Regionális Fejlesztési Alapokat jelenti. További 12 milliárd euró fordítható mezőgazdasági támogatásokra és vidékfejlesztésre – ez a forrás nincs korlátozva.
Ha az RFF feloldásra kerülne, akkor további nagyjából 10 milliárd eurót költhetnénk el Magyarországon elsősorban a Covid-világjárvány utáni negatív hatások mérséklésére. Az Európai Unió összesen 724 milliárd euró összegű RRF forrást oszt szét a tagállamok között.
Az Európai Unió finanszírozásával, az EmpowerHun (101172580 — 2023CE16BAT234) projekt keretében készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem a Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.