Történelmi csúcsot döntött a hazai napelemparkok termelése február 24-én dél körül 1553,8 MW-tal. Az adott időszakban az ország villamosenergia-ellátás 28,52 százalékát a napenergia-termelés hozta, meghaladva az adott időszak 28,12 százalékos nukleáris forrás részarányát is, mutatott rá a portfolio.hu.
A hazai napelemparkok termelése példátlanul magas szintre emelkedett éppen aznap, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. Magyarország stratégiai terveiben is kitüntetett helyen szereplő napenergia önmagában biztosan nem fogja megoldani a magyar energiaellátást, ahhoz még jó ideig hagyományos erőművekre is szükség lesz.
Ezzel együtt más megújulókhoz hasonlóan a fotovoltaikus kapacitás növekedése minden kihívás mellett is, a kibocsátáscsökkentésen túl a drága és ellátásbiztonsági szempontból sem kedvező jelentős fosszilis energiaimporttól való lassú függetlenedést is szolgálja.
A mostani új rekord időszakában a megújulók több mint egyharmad részben (34,8 %) biztosították az ország villamosenergia-ellátását, ennek zömét, a teljes ellátás 28,52 százalékát a napenergia-termelés hozta. Ez az érték kis mértékben meghaladja az adott időszak 28,12 százalékos nukleáris forrás részarányát is, miután a 2000 MW körüli névleges teljesítményű Paksi Atomerőmű termelése karbantartási munkálatok miatt nem érte el az 1500 MW-ot.
Az adott időszakban a hazai szélerőművek is jól szerepeltek, a kis, 323,3 MW-os flotta termelése hosszabb ideig 200 MW körül, illetve a felett alakult február 24-én nap közben. Ugyanakkor a fosszilis alapú termelés visszafogottan alakult, részben épp az erőteljes megújuló-termelés hatására.
Az átviteli rendszerirányító statisztikájában nem szerepelnek a háztartási méretű kiserőművek (HMKE) termelésének adatai, de ezek is nagyban befolyásolják a központi felhasználási kimutatás értékeit.