Magyarország kész engedményeket tenni a korrupció elleni harc és a közbeszerzések területén is azért, hogy az Európai Bizottság kifizesse a helyreállítási alap pénzeit. Ez derült ki Navracsics Tibor brüsszeli látogatásán. Az uniós pénzekért felelős miniszter azt mondta, olyan technikai jellegű javaslataik vannak, amelyekkel az Európai Bizottság szakértői is egyet tudnak érteni és bízik a politikai alku megszületésében is az év végéig. A miniszter szerint jelenleg nincs kényszer és nincs szükség az Európai Ügyészségbe való belépésbe, Magyarország megítélése pedig nagyon sokszínű az unióban – számolt be az Euronews.
Magyarország egy éve nyújtotta be a terveit, összesen 15 milliárd eurót szeretne kapni gazdaságélénkítésre. A bizottság azonban a korrupciós aggodalmak miatt még nem hagyta jóvá a tervet. Két hete a lengyelek helyreállítási tervére is zöld jelzést adott Brüsszel, így Magyarország lényegében utolsó a sorban.
„Én abban bízom hogy most ez a csere, ami tulajdonképpen az én új miniszteri kinevezésemet jelenti, az hozzájárulhat ahhoz, hogy ismét új lendületet vegyenek a tárgyalások. Tekintettel arra hogy Magyarország az utolsó európai uniós tagállam amelynek nincsen megállapodása az Európai Bizottsággal az újjáépítési nemzeti tervről, ezért az a célunk hogy lehetőség szerint úgy gyorsítsunk a tárgyalásokon hogy az év végéig alá tudjuk mi is írni ezt a megállapodást.” – mondta Navracsics.
„A magyar kormány álláspontja az, hogy van bőven kiaknázatlan lehetőség az intézményközi együttműködésben az Európai Ügyészséggel és nincs kényszer, nincs szükség arra hogy belépjen Magyarország az Európai Ügyészségbe.”
Magyarország megítélése sokszínű Brüsszelben, Navracsics Tibor hangsúlyozta, hogy az embargó ügyében nemzeti érdeket képviselt a kormány. Az ország megítélése szerinte kettős dolog: szakpolitikai szinten megbecsült partner a kormány, míg Európa jövője ügyében sok a vita.
„Magyarország megítélése rendkívül sokszínű nemcsak a beszélgetőpartner temperamentumától és világnézetétől függ hanem attól is hogy mennyire szakpolitikai vagy mennyire nagy politikai jellegű éppen a beszélgetés azt látom hogy a szakpolitikai együttműködések terén Magyarország egy megbecsült partnere az Európai Uniónak számos olyan terület van ahol Magyarország jó teljesítményt tud felmutatni a nagypolitikában. Az Európa jövőjéről a víziókról szóló vitákban természetesen vannak éles ellentétek is, de hát ez előfordul.”
A teljes cikk és a riport az euronews.com-n látható.