Több lap is megírta, hogy az Európai Bizottságnak (EB) nem felel meg a magyar kormány egyetemi kuratóriumokról szóló javaslata. A brüsszeli álláspont szerint: nem elég minisztereket, államtitkárokat és helyetteseiket kirakni a vagyonkezelő alapítványok vezetéséből, távozniuk kell onnan a parlamenti képviselőknek, állami hivatalok vezetőinek és általában a köztisztviselőknek is. Ha a köztisztviselők lemondanak állami pozíciójukról, két évig akkor sem lehetnének kuratóriumi tagok. Polgármesterekre nem vonatkozna a tiltás.
Az Erasmus-programokban valamint a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban akkor vehetnek részt az alapítványi kezelésbe utalt egyetemek, ha a feltételek teljesülnek – a Bizottság erről már tájékoztatta is a magyar kormányt.
További feltétel még, hogy az életfogytig garantált kuratóriumi tagságot a Bizottság kétszer négyéves időtartamra venné vissza. A módosított magyar ajánlat eredetileg kétszer hat évről szólt. A Bizottság azt is szeretné elérni, hogy egyértelmű kritériumok alapján nevezzék ki az új kuratóriumi tagokat. Az alapítványi kezelésbe vett egyetemek kuratóriumaiból már február elején távoztak a miniszterek.
Ahhoz, hogy a diákok ne maradjanak ki a csereprogramokból, az új finanszírozási szerződéseket még nyár előtt alá kell írni. Az EU Tanácsa 21 feltételhez kötötte a 6,3 milliárd eurónyi felzárkóztatási forrás visszatartását, és ezek közül az egyik legfontosabb illetve politikailag legérzékenyebb épp az, hogy megszüntessék az összeférhetetlenséget az alapítványi tulajdonba utalt intézményekben.
via 444.hu