Szerdán kiderül a felvételizők számára, hogy zöld utat kapnak-e az általuk megjelölt egyetemek és főiskolák képzésén való részvételre. Ezzel párhuzamosan – mint minden évben – kezdetét veszi a verseny az albérletekért. Amiből természetesen Kecskemét sem marad ki, ám itt is érdemes lesz lecsapni a legjobb ajánlatokra, hiszen a tavalyi albérletárakkal már nem számolhat senki.
Továbbra sem enyhülnek az árak a hazai ingatlanpiacon, így Kecskeméten a tavalyihoz képest 13 százalékkal magasabb árakon juthatnak albérlethez az egyetemisták – derült ki az ingatlan.com és a Központi Statisztikai Hivatal lakásbérindexéből. Eszerint tavaly egy átlagos ingatlanért még 110 ezer forintot kellett fizetni, ám idénre ez az összeg 125 ezerre emelkedett. Ezzel árak tekintetében Kecskemét a 19 egyetemváros közül a 14. helyen áll, előtte Szeged áll a maga 135 ezres átlagával, míg a Hírösváros mögött Szolnok foglal helyet, ahol átlag 120 ezer forintért kínálják az ingatlanokat.
„A júniusi bérletidíj-emelkedésre számítani lehetett, ugyanis a tavaszi hónapok óta fokozatosan erősödik a kereslet az országos albérletpiacon. Sokan ugyanis a fokozatos áremelkedés miatt igyekeztek a nyári albérletpiaci szezon előtt keresni maguknak lakást” – kommentálta az adatokat Balogh László. Az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a drágulás emellett annak köszönhető, hogy vannak bérlők, akik olcsóbb ingatlanba szeretnének költözni, mely tényező szintén élénkítette a keresletet. A kínálat pedig ugyancsak bővülést mutatott az utóbbi hetekben, ami a szezonra való felkészülés egyértelmű jele.
Az árak kapcsán Balogh László összességében kifejtette, 2023 eleje óta folyamatosan és dinamikusan emelkednek az albérletárak, ami éves szinten 14 százalékos országos bérletidíj-emelkedést jelent. Ugyanakkor reálértéken – az inflációs hatást is figyelembe véve – az országos lakbérek 9,1 százalékkal elmaradtak a járvány előtti szinttől. Az ingatlan.com szakértője szerint ez azt jelenti, hogy a bérbeadók díjemelései nem tudtak lépést tartani az inflációval, ezért a bérleti díjaknak egyelőre inflációcsökkentő hatása volt a gazdaságra. „Hosszabb távon viszont pont emiatt további albérletár-drágulásra lehet számítani” – tette hozzá a szakember.
Budapesten élni toronymagasan a legdrágább
Az ingatlan.com és a Központi Statisztikai Hivatal lakásbérindexéből kiderült az is, mely városokban kell a diákoknak mélyebben a zsebükbe nyúlniuk ahhoz, hogy ott élhessenek, ahol tanulnak. Eszerint az abszolút listavezetőnek Budapest bizonyult, ahol most átlagosan 240 ezer forintba kerül egy ingatlan. A lista második helyén Győr áll, ahol átlagosan 185 ezer forintba kerülnek a lakások, míg a képzeletbeli dobogó harmadik helyén Veszprém foglal helyet a 172 ezer forintos átlagárával.
Ezzel szemben a sereghajtók versenyét Salgótarján nyerte meg, ahol átlag 80 ezer forintba kerülnek a lakások. Utána Miskolc következik, ahol 100 ezret kell fizetni egy albérletért, míg Békéscsabán szintén ennyibe kerülnek az ingatlanok.