Nem, nem az aranyeső. Nem is az aranyvessző. Hát akkor mi? Az aranycserje. Így vagy úgy, de igencsak furcsa ősszel a virágzását látni.
Hetényegyházi olvasónktól kaptunk képeket a kertjükben napokban kivirágzó aranycserjéről. Mint elárulta, ugyan ez nem szokványos, de az utóbbi években azért volt már rá példa, ha szép hosszú és meleg volt az ősz. Ráadásul ez a bokor sok napfényt kap és védett helyen van. Egy másik, amelyik az utcai előkertben árnyékosabb részen található, nem virágzik.
Ahány kertészeti oldalon megnéztük, mindenhol azt írják: az aranycserje (latinul Forsythia) virágai a tavaszi lombfakadás előtt, március-áprilisban nyílnak, őszi virágzásáról nem ejtenek szót. Talán nem hibázunk túl nagyot, ha emögött is a klímaváltozás hatására gyanakszunk.
Sokan elsőre biztos azt mondanák egyébként, hogy aranyesőről van szó. A köznyelvben is így terjedt el, megszokásból a legtöbben így hívjuk ezt a növényt. Valójában helytelenül, ugyanis az aranyeső egy másik szép, ugyancsak sárga virágú növény. Leginkább az különbözteti meg az aranycserjétől, hogy lecsüngő virágfürtjei vannak.
És hogy tovább bonyolítsuk a dolgot, van még az aranyvessző is, de azért az eléggé eltér az aranyesőtől és az aranycserjétől is (ha valaki még nem vesztette el a fonalat, utóbbit aranyfának is nevezik).