Azok a politikai pártok, amelyek jelenleg az Európai Parlament tagjai, vagy a választások után nagy eséllyel bejutnak oda, 2019 és 2022 között 941 millió eurónyi (mai árfolyamon több mint 362 milliárd forint) adományt kaptak.
A Follow The Money nevű holland szerkesztőség által vezetett nemzetközi újságírói kutatás (24 ország, 50 újságíró) azonban azt állapította meg, hogy a mostani választásokon 664 millió euró (több mint 255 milliárd forint) esetében nem világos, hogy ki adományozta a pénzt.
Az uniós országokban nem egyformán szabályozzák, hogy a pártok kitől fogadhatnak el adományt, és hogy nyilvánosságra kell-e hozni az adományozóik nevét. Például Németországban és Franciaországban gyengébb a transzparencia, de máshol is vannak problémák az átláthatósággal.
Magyarországot a pártfinanszírozás szempontjából a transzparensebb országok közé sorolta a vizsgálat, mert a magyar pártok kötelesek minden évben feltölteni a weboldalukra a költségvetési adataikat, az ötszázezer forint feletti összegek adományozóinak nevét pedig nyilvánosságra kell hozniuk.
De a teljes átláthatóságot ez sem biztosítja, ugyanis a pártok csak a neveket teszik közzé, az olyan adatokat – például születési dátum vagy lakcím –, amelyek alapján be lehetne azonosítani a támogatókat, nem.
Bonyolítja a magyar helyzetet, hogy a politikai kampányokban a pártoktól elvileg független, de velük együttműködő, vagy legalábbis őket támogató szereplők is részt vesznek. Például a Fidesz kampányát segítik gyakran kormányközeli forrásokból a CÖF, és a kormánnyal szimpatizáló közösségi médiás szereplők is.
Magyarországon az is általánossá vált, hogy közvetlenül a kormány folytat nyilvánvalóan politikai célú hirdetési kampányokat. Az ellenzéki oldalon is megjelentek olyan szereplők – például internetes kiadványok –, amelyek nyilvánvalóan politikai célokat szolgálva működnek.
Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója nem optimista „a magyar pártfinanszírozással kapcsolatban. El kellene fogadni, hogy a pártrendszer működtetése sok pénzbe kerül” – mondta.
Ahhoz, hogy felszámoljuk a korrupciót a mostaninál nagyobb összegű és sokkal jobban ellenőrzött célokra adott közpénzzel kéne támogatni a pártokat, hogy ne trükközve kelljen megoldaniuk a fennmaradásukat – tette hozzá Ligeti Miklós.
via Direkt36