Az IT szektor dinamikusan fejlődő terület, amely évről évre egyre vonzóbb karrierlehetőségeket kínál. 2024-ben Kecskemét sem marad le a fejlődésben, és a városban dolgozó informatikusok továbbra is kiemelkedő fizetésekre számíthatnak. Ezen kívül a dinamikusan fejlődő város az elmúlt években jelentős beruházásokat vonzott az IT szektorba. Az autóipar mellett az IT szektor is erős jelenléttel bír, köszönhetően a város kedvező földrajzi elhelyezkedésének és az itt található egyetemeknek, amelyek kiváló informatikai képzéseket nyújtanak.
Ebben a blogbejegyzésben megvizsgáljuk, milyen trendek jellemzik a helyi munkaerőpiacot a tech szektor szempontjából.
Nem maradnak el a fizetések az országos átlagtól
A Hays elemzése szerint míg 2021-ben és 2022-ben a magyar IT-piacot példátlan beruházási volumen jellemezte, addig 2023-ban jelentős visszaesés történt. Ez érződött a bérnövekedés ütemén is, a fizetések stagnálni kezdtek. Ennek eredményeként 2024 a konszolidáció éve lehet. 2023 véget vetett egy legalább 10 éves munkaerőpiaci növekedési szakasznak az informatikában, globális szinten. Így 2024-et inkább a túlkereslet jellemezheti, a piacon pedig a munkaadók ismét kedvezőbb helyzetben lehetnek.
Míg az országos tendencia az, hogy stagnálnak az IT szektor bérei, addig ez a déli országrészben – köztük Bács-Kiskun megyében is – kevésbé érezhető. A megyeszékhelyen, az IT szektorban dolgozók fizetései továbbra is versenyképesek országos szinten.
Az átlagos kezdő fizetések – például junior szoftverfejlesztő vagy szoftvertesztelő munkakörökben – bruttó öt és hatszázezer forint között alakulnak, de tapasztalattól és szaktudástól függően ez az összeg jelentősen növekedhet. Senior fejlesztők, projektmenedzserek, és IT vezetők esetében a havi fizetések gyakran elérhetik vagy meghaladhatják az egy millió forintot is, míg a felsővezetésben elfoglalt pozíciókért akár havi bruttó másfél millió forint is járhat.
Dupla annyian jelentkeztek IT képzésre 2023-ban
A műszaki és informatikai képzések iránti érdeklődés továbbra is kiemelkedő a leendő hallgatók körében Kecskeméten. A Neumann János Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Karán az elsőéves hallgatók létszáma a tavalyi évben megduplázódott. A gépészmérnöki és járműmérnöki szakokon is többen jelentkeztek, mint egy évvel korábban, míg a logisztikai mérnök és mérnök informatikus képzéseknél a hallgatói létszám rekord mértékben, mintegy 250 százalékkal emelkedett. Összességében a GAMF karon több mint 1100 új hallgató kezdte meg tanulmányait 2023 szeptemberében. 2024-ben is magasabb létszámot várnak az egyetemen, mint a tavalyi évben.
A helyi egyetem és felnőttképző intézmények szoros együttműködésben állnak a nagy, nemzetközi hátterű IT cégekkel, például a Mercedes-Benz Manufacturing Kft.-vel, az AVL Kft.-vel vagy a Bonduelle Central Europe Kft.-vel, hogy a legfrissebb szakmai tudást és ipari trendek ismeretét biztosítsák a hallgatóknak. Ez lehetővé teszi, hogy a frissen végzettek azonnal alkalmazható tudással lépjenek be a munkaerőpiacra, ami tovább növeli az IT szektor vonzerejét Kecskeméten.