fbpx
0.6 C
Kecskemét
2024. november 21., csütörtök

FRISS HÍREK

Óriási LEGO-mozaikot raktak ki a Kecskeméti EGYMI tanulói saját rajzaik alapján

- Advertisement -

Közel 35 ezer kockából egy másfélszer másfél méteres képet építettek a sajátos nevelési igényű és a logopédiai előkészítőn résztvevő gyerekek a Nyíri úti iskolában. A mozaik a diákok rajzait és az EGYMI logóját formázza meg. Segítőik egy nyíregyházi csoport fiataljai voltak, akiknek a legózás sokkal többet jelent a játéknál – közösséget, barátokat, támaszt az életben.

Nyíregyházáról, a Wesselényi Miklós Technikumból érkezett a Tekerd! csapata Kecskemétre, ők segítettek a Nyíri úti iskolába járó gyerekeknek apránként összeállítani a másfélszer másfél méteres képet. Az intézménybe hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű tanulók járnak, mindannyian sajátos nevelési igényűek: tanulásban akadályozottak, értelmileg akadályozottak, autizmussal élők, ADHD-s, azaz figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral élők és mozgáskorlátozott gyerekek is vannak köztük.

A Tekerd! csapata éppen tíz éve, 2014 óta létezik. A Wesselényi technikum tanára, Hudák Zsolt hozta létre és ma is ő mentorálja az önkéntes alapon működő csoportot.

„Az volt a célom, hogy azokat a srácokat, akik bármilyen családi vagy egyéni problémával küzdenek – beleértve a különböző függőségeket, hátrányos helyzeteket, sajátos nevelési igényt -, őket bent tartsuk az iskolarendszerben, hiszen leggyakrabban náluk fenyeget az a veszély, hogy megszakítják tanulmányaikat” – mondta Hudák Zsolt.

Kezdésként csak a saját örömükre építettek LEGO-mozaikokat, és hogy a fiatalok elfoglalják magukat. 2016-ban aztán be tudtak kapcsolódni a nyíregyházi LEGO-gyár helyi közösségi szerepvállalási programjába, és azóta sok rendezvényre eljutnak, hogy másokkal is megismertessék a hatalmas mozaikok építésének fortélyát. Leginkább iskolákat látogatnak Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar megyében, de jártak például a Magyar Nemzeti Galériában is.

Fotó: Hraskó István

Az alapanyagot a LEGO gyártól kapják, a cég ezzel is támogatja őket. A mozaikokat a diákok tervezik meg iPad-en: hatszor nyolcas kis mezőkre bontják a képet, és mindegyikhez készítenek egy útmutatót, milyen színű-formájú elemeket és pontosan hova kell illeszteni. Majd a mezőket szép sorban a megadott helyükre rögzítik egy nagy táblán. Pénteken a Nyíri úti iskolások megkapták az útmutatókat, és az alapján önállóan legózták össze a mezőket.

Összesen negyven tagja van a Tekerd! csapatának, többségük már befejezte az iskolát, de ha tehetik, a többiekkel tartanak az eseményekre. A mostani ősz nagyon sűrű, hetente négy-öt rendezvényük van, az összes délutánt, hétvégét együtt töltik.

Fotó: Hraskó István

Hogy miért jó mindez? A szabadidő eltöltése és a kreativitás fejlesztése mellett a mentor további szempontokat említ.

„A fiatalok érezhetik, hogy tartoznak valahova, és hogy elismerik a munkájukat. A legtöbb tagunknak nagyon nehéz problémákkal kell szembenéznie, és szüksége van a támogatásra, hogy ne bukjon ki az iskolából. Van olyan köztük, akire az apja rágyújtotta a házat… Ő háromszor kezdte újra az iskolát, majd bekerült a csoportunkba és leérettségizett. Egy évet maradt technikusként, két évig második szakmát tanult, és most saját fodrász szalonja van. Más komoly drogproblémákkal küzdött, egy évig a pszichiátrián kezelték. Bekerült az iskolánkba, az első évben megbukott, majd eljött a csoportba és simán elvégezte a három évet, sőt, az egyik legjobb eredménnyel, jelenleg pedig egy nagy cégnél dolgozik, és esti iskolán készül az érettségire.

Fotó: Hraskó István

Ez az egész igazából arról szól, hogy ezek a fiatalok összekovácsolódnak, és van egy olyan biztos pont, ahova bármikor visszajöhetnek – ez pedig tartást ad nekik egész életükre. Aki a csapatból már befejezte az iskolát, kivétel nélkül mindenki el tudott helyezkedni, van munkahelye, holott akadt közöttük hajléktalan, más öngyilkosságot kísérelt meg, mert a szülei drogoztak, nem volt otthon a lakásban villany, és a fürdőszobában kellett tanulnia a gyertyafény mellett. Ez egy igazi összetartó közösség, ahol megtanulják azt is, hogy kőkeményen kell dolgozni, ha valamit bevállalnak. Mindenhol ugyanolyan alázattal kell hozzáállni a dolgokhoz, és a maximumot kell nyújtani. Az elismerés, megbecsülés rengeteg pluszt ad nekik a mindennapjaikban” – hangsúlyozta Hudák Zsolt.

Hasonló cikkünk:  Ponyvával takarná le a képviselő a Nagykőrösi utca sarkán lévő "zsidós" táblát

Szerinte aki részt vesz egy ilyen óriási mozaik kirakásában, megérti, mit is jelent együtt dolgozni egy közös célért, és milyen jó érzés, ha sikerrel járnak a végén. Nem mellesleg a Nyíri úti iskola egy maradandó emléket is kapott, hiszen a LEGO-kép innentől kezdve az intézmény dísze, a lépcső melletti falrészen.

Erdélyi-Szilágyi Andrea testnevelő tanár és mozgásfejlesztő egy éve látta a közösségi médiában a Tekerd! csapatát, és egyből arra gondolt, hogy meg kellene őket hívni az iskolába. Az ötletet tettek követték, és sikerült is megszerveznie a látogatást. A programban minden osztály részt vett a Nyíri útról (ez több mint 110 gyermek) és a logopédiai előkészítő osztályok is be tudtak kapcsolódni, közel negyven diákkal.

„Mindenkinek nagyon tetszett, élvezték a délelőttöt. LEGO-t mi is használunk az osztályokban, a mai alkalom abban volt más, hogy kódokat kellett leolvasni, és az alapján kirakni az elemeket, ez nagyon fejleszti a gyerekeket. Több diáknál rá is csodálkoztunk, milyen könnyen ment számára. Örömteli az a tudat is, hogy ez egy közös kép, és mindenkinek benne van a keze munkája” – emelte ki Erdélyi-Szilágyi Andrea.

Kapcsolódó cikk:

Az iskola, ahol beszélgetőkörrel indul és zárul a nap

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Egy csomó drágítás jöhet Kecskeméten: ha megszavazzák, többet kell majd fizetni a nyugdíjas otthonokért, a gyermekétkeztetésért, az önkormányzati bérlakásokért is

Nagy díjemelés-csomagról szavaz a kecskeméti képviselő-testület november 28-ai ülésén. Az előterjesztések már fent vannak az önkormányzat honlapján, ezeket átnézve...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...