Az Oktatási Hivatal szerint nem csökken az állami férőhelyek száma az egyetemeken és a főiskolákon, azt állítják, hogy ennek pont az ellenkezője igaz. A végső állami ösztöndíjas létszámok ugyanakkor még erősen képlékenyek.
Ahogyan arról a KecsUP Hírek korábban beszámolt, a kormány tervei szerint összesen 8 847 állami férőhelyet szüntetnek meg 2025 szeptemberétől a felsőoktatásban miközben az Állatorvostudományi Egyetem, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem és a Nemzetközi Közszolgálati Egyetem állami férőhelyeit bővítik.
Utóbbi intézményt ráadásul nem kis arányban látják el plusz helyekkel, összesen 265-tel bővül az állami férőhelyek száma. A kormány intézkedésével kapcsolatban lapunk megkereste az Oktatási Hivatalt, ahonnan az alábbi három kérdésre vártunk választ:
- Pontosan mi indokolta, hogy az állami férőhelyeket csökkentsék?
- Mi az oka annak, hogy miközben több ezer férőhellyel csökken az állami férőhelyek száma, addig három egyetem (Állatorvostudományi Egyetem, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem és a Nemzetközi Közszolgálati Egyetem) állami férőhelyeinek száma növekszik?
- Nem tartják-e aggályosnak az állami férőhelyek számának csökkentését abból a szempontból, hogy ezáltal sok magyar diák lehetősége szűnik meg a felsőoktatásban való részvételre?
OH: csökkenés helyett nőni fog az állami férőhelyek száma az egyetemeken
A hivataltól előző cikkünk megjelenéséig választ nem kaptunk, de ami késik az nem múlik alapon most az is befutott szerkesztőségünkbe. Az Oktatási Hivatal levelében arról tájékoztatott, hogy az állami férőhelyek száma nem csökken, hanem jelentősen nő.
„Tavaly 75 ezer jelentkező állami ösztöndíjas képzésre került felvételre, idén több mint 87 ezer állami ösztöndíjas helyet hirdettünk meg a felsőoktatásban”
– írták. Végül hozzátették, a végső állami ösztöndíjas létszámok a felvételi eljárás végén, a ponthatár meghatározáskor, a jelentkezők eredményei és fókusza alapján alakulnak ki.
A kecskeméti egyetem rendelkezik irányszámokkal, de azok nem nyilvánosak
A téma kapcsán megkerestük a Neumann János Egyetemet is, ahonnan megtudtuk, hogy az adott területre vonatkozó kérdések jelenleg szerintük nem relevánsak. Ebben az időszakban ugyanis, egészen február 15-ig, minden felsőoktatási intézmény teljes erőbedobással kampányol, hogy minél több potenciális hallgatót vonzzon. Az államilag finanszírozott helyek kapcsán megjegyezték, hogy
rendelkeznek irányszámokkal, ám ezek stratégiai jelentőségük miatt nem nyilvánosak,
és nagymértékben függenek a nyári ponthatárok alakulásától.