Korábban a Telex írta meg, hogy jelentősen megemelkedtek a fővárosban az esetszámok, ezért a tervek szerint a vidéki mentőállomásokon dolgozók is részt vesznek majd a budapesti sürgősségi ellátásban. Ezt a lap kérdésére Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője megerősítette.
A szervezés folyik, várhatóan március-áprilistól indul az az új rendszer, amelyben naponta 25-30 vidéki mentőegység segíti ki Budapesten az Országos Mentőszolgálatot – mondta Győrfi.
Az, hogy vidékről érkezett mentősök teljesítettek szolgálatot Budapesten, már korábban is gyakran előfordult. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő által közzétett belső körlevélből kiderült, hogy az új rendszerbe minden vidéki mentőállomáson dolgozó ápolót és gépkocsivezetőt bevonnak. Nekik majd 2-3 havonta kell egy alkalommal Budapesten dolgozniuk egy előre látható és tervezhető beosztás szerint.
Vidékről csak a személyzet utazik Budapestre, és meghatározott állomásokon kapnak mentőautót a feladatuk elvégzéséhez. A mentősök szolgálati autóval utaznak a fővárosba, ott veszik fel a mentőgépkocsit, a műszak végén pedig szintén szolgálati autóval utaznak haza – tette hozzá Győrfi Pál.
Felmerült kérdésként, hogy beleszámítják-e a munkaidőbe, megfizetik-e a vidéki mentősöknek a fővárosba utazás idejét? Hogyan számolják a túlórát, adnak-e plusz díjazást a rendkívüli szolgálatért?
„Természetesen minden ilyen költséget kifizetünk a bajtársainknak, az utazási idejüknek megfelelő bérköltséget is megadja a bajtársaknak a mentőszolgálat és melegétkezés biztosítását is tervezzük” – válaszolta a szóvivő.
Hozzátette: a vidéki mentősök nem túlórák terhére végzik munkájukat, hanem alapóráikon belül fognak Budapesten dolgozni. „Várhatóan évente csak néhány alkalommal kell egy-egy bajtársunknak Budapesten szolgálatot teljesíteni, külön pótlék ezért nem jár.”
Győrfi szerint jogos felvetés lenne, hogy keressenek új munkaerőt az OMSZ-hez Budapesten, és a mentőszolgálat dolgozik is ezen. A fővárosban azonban telített a munkaerőpiac, nehezen találnak embereket.
via Telex