Albánia egy évre TikTok tilalmat tervez, miután egy diák halálra késelte egy 14 éves társát. A tiltást azzal indokolta a kormány, hogy a bűncselekmény a fiúk online összetűzése után történt.
Múlt vasárnap elérhetetlenné vált a kínai tulajdonú videómegosztó közösségi platform az Egyesült Államokban mintegy 170 millió amerikai felhasználó számára. Donald Trump régi-új amerikai elnök feloldaná a tilalmát ugyan, de azzal a feltétellel, ha az USA 50 százalékos tulajdonosi pozícióval rendelkezne egy közös vállalkozásban. (Most csak annyi történt, hogy 75 nappal elhalasztotta az USA az alkalmazás teljes betiltását). Számos republikánus és demokrata törvényhozó korábban azért támogatta a tiltást, mert szerintük a TikTok nemzetbiztonsági kockázatot jelent, és az egypárti kommunista Kína arra kényszerítheti a pekingi székhelyű vállalatot (ByteDance), hogy ossza meg vele több mint 150 millió amerikai felhasználója adatait. Na és akkor vajon a Google, a Facebook, vagy a királycsináló – ma már politikus – Elon Musk X-je? – kontráznak rá mások.
A TikTok betiltása vagy részleges korlátozása számos más országban is napirenden van. Ausztrália a 16 év alatti gyermekeket célozza meg, a norvég kormány pedig nemrég azt javasolta, hogy a jelenlegi 13 évről 15 évre emeljék a korhatárt, amelyben a gyerekek beleegyezhetnek a közösségi média használatához. (Norvégiában a kilencévesek fele használ valamilyen közösségi médiát.) Ehhez hasonlóan próbálná Belgium, Németország, Franciaország, Olaszország visszaszorítani a tinédzserek túlzott ilyen típusú online fogyasztását. Hollandia 2024 januárjától tiltotta be a mobileszközöket az osztálytermekben, hogy csökkentse a figyelemelvonást – kivételek vonatkoznak a digitális órákra és a fogyatékosságra. Magyarország is a holland példához – egyébként világtrendhez – csatlakozott.
A kritikusok egyrésze arra figyelmeztet, hogy a TikTok tilalom veszélyezteti a szólásszabadságot, és precedenst teremthet, mert a kormányok bármikor bezárhatnak különböző platformokat. Nem mellesleg olyan kiskereskedőkre lehet negatív hatással, akik a TikTok ingyenes marketingjének köszönhetően hirdetik szolgáltatásaikat, ezzel bevételkiesést okozva.
Mások pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy a TikTok-ot könnyen használhatják politikai manipulációra választásokon. Ott áll előttünk a romániai példa, hogy hogyan segítette a kínai videómegosztó a román szélsőjobboldali – és magyarellenes – elnökjelölt, Călin Georgescu hirtelen felemelkedését.
A TikTok egy olyan platform ugyanis, melynek az algoritmusa nagyon nagy közönség számára erősít fel erős érzelmi reakciókat kiváltó tartalmakat, függetlenül attól, hogy a felhasználók követik-e őket vagy sem. Ez pedig könnyen átpolitizálódáshoz vezetett, mivel a populista politikusok célja pont az ideológiai korlátok feszegetése, amivel több nézettséget szerezhetnek – így az árnyalt vitára esély sincs. Ehhez hozzáfűzhetjük azt is, hogy Magyarországon értelmes vitára nemcsak a TikTok miatt nincs már régóta mód.
Hazánkban egyelőre nincs szó szélesebb körben arról, hogy betiltanák / korlátoznák a TikTok-ot, mely egyfelől szorosan kötődik a szólásszabadsághoz és a politikai véleménynyilvánításhoz. Másfelől hamis hírek és narratívák terjesztésének melegágya is, főleg, ha azt kormányok komoly összegekkel használják fel saját politikai céljaikra. A TikTok vitathatatlanul hatással van – nemcsak – a fiatalokra és a véleményükre, mivel az elvileg szabad algoritmusa olyan tartalmakat jelenít meg, amelyben megláthatják saját hétköznapi aggodalmaikat, amellyel azonban könnyen célponttá is válnak.
Tiltsuk vagy ne a TikTok-ot? Betiltása veszélyes precedenst teremt? Vagy elégséges csak a kiskorúak védelme érdekében az általuk látottakkal kapcsolatos tartalmak erős szabályozása?
———
A Vélemény rovatunkban megjelent írások nem feltétlenül egyeznek a szerkesztőség álláspontjával. A tartalom megtartása mellett ezeket az írásokat jogunkban áll a jobb olvashatóság érdekében megszerkeszteni.
Van véleménye? Szeretné másokkal is megosztani? Írjon nekünk a szerkesztoseg@kecsup.hu címre.