2300-zal többen dolgoztak főállású pedagógusként 2024-ben, mint azt azt megelőző évben – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) decemberi gyorsjelentéséből, ami a 2024/2025-ös tanévre vonatkozóan tartalmaz előzetes adatokat.
A fő munkaviszony keretében foglalkoztatott pedagógusok, oktatók száma jelenleg 147 871 fő, beleértve az óvodákban, általános iskolákban, szak- és készségfejlesztő iskolákban, szakképző iskolákban, gimnáziumokban, technikumokban és szakgimnáziumokban, valamint a fejlesztő nevelés-oktatásban dolgozó főállású pedagógusokat.
A mostani tanévben a főállású általános iskolai tanárok létszáma növekedett a legjobban, 893 fővel. Technikumi, szakgimnáziumi oktatóként 631 fővel, óvodapedagógusként 618 fővel, gimnáziumi tanárként 205 fővel dolgoznak többen most, mint a 2023/2024-es tanév azonos időszakában. A szakképző iskolák főállású oktatóinak száma viszont minimálisan csökkent, 5102 főről 5002 főre.
Az uniós forrásból biztosított béremelés hatására megállt a pedagóguspályáról történő elvándorlás, érezhetően emelkedett a pályán lévők száma – fogalmazott Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a Népszava karácsonyi lapszámában.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője szerint is szerepet játszhat a béremelés, de rámutatott arra, hogy ez javarészt nem új belépőket jelent. Főként a nyugdíjasként visszafoglalkoztatott pedagógusok miatt emelkedhetett a létszám, akik a fizetésük mellett a nyugdíjukat is megtarthatják – fogalmazta meg a szakember.
Nagy Erzsébet hozzátette: Bár a létszámadatok változása pozitív irányú, ez egy minimális növekedés, amivel még nincs kisegítve a rendszer, továbbra is rengeteg tanár hiányzik a pályáról.
A pedagógusok idei béremeléséről szilveszterre virradó éjjel jelent meg a kormányrendelet. Ebből „a tanárok számára intézményi szinten átlagosan 21,2 százalékos” béremelés következik. A 21,2 százalék azonban nem minden sávban ekkora. A pedagógus I. fokozat esetén „legalább 21,4” százalékról írnak, az alsó összeg a pedagógus II. fokozat esetén 19, a mesterpedagógus fokozatnál 13,8, a kutatótanár fokozatnál pedig csak 12 százalékkal nő.
via Népszava