Szívesen gondolkoznál közösen közéleti, szociális, gazdasági és egyéb témákon? Szeretsz beleszólni abba, ami Téged is érint? Megosztanád a véleményed? Meghallgatnád másokét? Akkor gyere el a KecsUP Hírek ötödik vitaszínházi estjére, ahol aktuális, közérdekű, kibeszéletlen témákban ütköztetjük az érveket, ellenérveket!
Mi is az a vitaszínház?
A vitaszínház egy interaktív színházi társasjáték. Célja, hogy kulturált és moderált formában teremtsen lehetőséget a résztvevőknek, hogy a legsúlyosabb társadalmi kérdésekről vitatkozzanak egymással és a meghívott szakértőkkel.
Hogyan zajlik, mire készülj?
Tehát, látni fogsz egy-egy rövid színházi jelenetet, ami az adott témákra épül. A színházi jelenetek által felvetett fontos társadalmi kérdéseket (pl. emberi jogok, migráció, függőség, másság, szexualitás, oktatás stb.) a résztvevők a moderátor által – többnyire eldöntendő kérdésekkel – provokált vita keretében vitathatják meg egymással. Azaz a témák kapcsán teszünk egy-egy eldöntendő állítást (ezeket majd lentebb olvashatod), neked pedig kezdésként el határoznod, hogy az igen, vagy a nem oldalon foglalsz állást. Ezt követően indul meg a moderátor által vezetett vita, ahol mindenki kifejtheti az álláspontját, érvelhet, megpróbálhatja meggyőzni a „másik tábort”. A vita során bármikor megváltoztathatod az álláspontod és csatlakozhatsz a szemközti csapathoz.
Nézd meg, hogyan zajlott a KecsUP első és második,vitaszínházi estje!
Lássuk, mik lesznek a mostani témák!
Szótári értelmezése szerint a tüntetés egy embercsoportnak valaki, valami elleni tiltakozásul, ill. a mellette való állásfoglalásul rendezett felvonulása, vagy valamely közösségi véleménynek, hangulatnak más módon való feltűnő kinyilvánítása. Létezése, alkalmazása egészen az ókorig nyúlik vissza, a keretei azonban folyamatosan változnak. Manapság is rendre szerveződnek ilyen jellegű megmozdulások, vitánkkal pedig annak szeretnénk utána járni, hogy vajon hatékony érdekérvényesítési módszernek számítanak-e?
Az első állításunk: „A tüntetés jó érdekérvényesítő módszer.”
Magyarországon a családon belüli, párkapcsolati erőszak nagyon magas. Fogalommá vált a „hetiegynő” kifejezés, arra utalva, hogy hetente legalább egy nő meghal ilyen bűncselekmény következtében és ez csak az, ami a köztudatba bekerül. Persze a családon belüli, párkapcsolati erőszak nem csak nőket érinthet, hanem férfiakat, gyerekeket is, de a nők a statisztikailag legnagyobb számú áldozat. A kormányzat és a hatóságok prevenciós, tevékenységét rengeteg jogos kritika éri, mi azonban most a civil oldalt vizsgáljuk. Vitánk során az alábbi állítást helyállóságát vizsgáljuk:
Második állításunk: „Közbelépek, ha tudomásomra jut, hogy valakit bántalmaz a párja.”
Ha bármelyik témában kifejtenéd az álláspontod, akkor gyere és vitázz velünk egy jót! Mutatjuk a részleteket!