Az Autizmus Centrum tanulói és a Csodabogár nappali intézmény fiatal felnőtt gondozottjai is részt vettek azon a sétán, amelyet április 2-án, Kecskemét főterén tartottak az autizmus világnapja alkalmából.
A kezdés előtt húsz perccel már rengetegen gyülekeztek a főtéren, a korábbi évekhez hasonlóan – kis szünet után – ismét katonák is részt vettek az eseményen a kecskeméti repülőbázisról. Különböző nyújtógyakorlatokkal ők segítettek a bemelegítésben az autizmussal élő gyerekeknek, fiataloknak.
Az Auti Sétát idén első alkalommal a 2024 decemberében létrehozott Kecskeméti Autizmus Centrum Alapítvány Jótevői, rövidebb nevén a KACAJ Alapítvány szervezte. Mint megtudtuk, az alapítvány támogatást kíván nyújtani az autista gyermekek és felnőttek jobb ellátását, oktatását, gondozását lehetővé tevő elméleti és gyakorlati feladatok megoldásához. Tevékenységét alapvetően és kizárólag jótékony célok érdekében folytatja, hozzájárulva az önkéntes jótékonysági szolgáltatások támogatásához, jótékonysági célú alapok gyűjtéséhez.
„A séta célja elsősorban a figyelemfelhívás, hogy lássa a várost, mennyi autizmussal élő gyermek és fiatal van, és az is, hogy kicsit érzékenyítsük a környezetünkben élőket. Hiszen az autistáknak más a gondolkodásmódjuk, másként látják a világot és emiatt fontos az, hogy a ‘kívülállók’ megértsék őket, ez pedig utána segít az elfogadásban, akár egy többségi iskolában” – mondta el Kutasi-Gábor Vera, a Kecskeméti EGYMI Autizmus Centrum tagintézmény-igazgatója. A Szalag utcai intézményből majdnem minden csoport részt tudott venni a sétán.
„Leginkább a közösséghez tartozás, az együvé tartozás élményét adhatja számunkra ez a nap, a területen dolgozó emberek számára is megerősítés, hogy nem vagyunk egyedül” – ezt már Soltész Veronika, a Csodabogár Autizmussal és Fogyatékkal Élő Személyek Nappali Intézményének vezetője tette hozzá. A Csodabogárból is közel ötven fős csoport érkezett, a fiatal felnőtt gondozottak mellett hozzátartozók és az intézmény munkatársai.
Mindkét szakember-intézményvezető úgy véli, Kecskemét országos szinten is nagyon jól áll az autizmussal élők ellátása terén, nem véletlen, hogy a város 2019-ben az országban elsőként kapta meg az Autizmus Mintaváros díjat az Autisták Országos Szövetségétől. Az EGYMI keretein belül az óvodától egészen a készségfejlesztő iskoláig biztosítja a város az ellátást, 2019 óta pedig a Csodabogárban majdnem ötven fiatal felnőttről is tudnak napközben gondoskodni (az óvoda előtt pedig korai fejlesztés is a családok rendelkezésére áll). Ugyanakkor a férőhelyek száma véges, és – mint arra Kutasi-Gábor Vera felhívta a figyelmet – az autizmus spektrumzavart egyre több gyermeknél diagnosztizálják.
A résztvevők a katonákkal közös tornázás után, kék kis zászlókat lobogtatva tettek egy kört a főtéren, ehhez csatlakozott Engert Jakabné alpolgármester is. Délután 4 órakor az Autizmus Centrum tanulóinak rajzaiból – immár nyolcadik alkalommal – kiállítás nyílik a Hírös Agórában, A világ a mi szemünkkel címmel, amely ingyenesen megtekinthető április 25-ig az Agóra nyitvatartási idejében.
A témában ajánljuk:
Ahol nincsenek játszmák, szurkapiszkák, és napirend vezeti a fiatal felnőtteket