„Az állománynak az a része, amelyet nem kellett volna elbocsátani, el lett bocsátva. Az ő munkaviszonyukat most visszaállítjuk. Ez is volt végig a terv” – ezt nyilatkozta a BBC-nek az Egyesült Államok oltásszkeptikus egészségügyi minisztere, Robert F. Kennedy Jr., aki pár napja tízezer szakembert rúgott ki, de egy részükről kiderült, hogy mégiscsak nélkülözhetetlen a munkájuk. Lapszemle.
Mint ismert, Donald Trump elnök kezdeményezésére januári hivatalba lépése óta beindult a költségcsökkentésre hivatkozó elbocsátási hullám.
A BBC riportját szemléző Telex cikkében emlékeztet, az eredetileg demokrata politikusi dinasztiából származó Robert F. Kennedy Jr. – John F. Kennedy elnök unokaöccse, a szintén megölt Robert F. Kennedy szenátor fia – Trump egyik hűséges támogatójaként, a vakcinaellenességéről és összeesküvés-elméletek terjesztéséről ismert politikusként került az egészségügyi minisztérium élére, alig három napja tízezer embertől vált meg, összhangban az elnök támogatását élvező milliárdos Elon Musk vezette DOGE javaslatával.
Kennedy korábban a teljes egészségügyi intézményi hálózat dolgozóinak negyedét tervezte elküldeni, 80 ezerből 20 ezer embert. Óriási szervezetről van szó, az egész rendszer éves költségvetése 1800 milliárd dollár – ez Magyarország GDP-jének kilencszerese.
A miniszter elismerte, hiba volt leépíteni a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) esetenként teljes csoportjait. „A DOGE célja, ezt mindig is hangoztattuk, 80 százalékos csökkentés, de ebből 20 százalékot visszaépítünk, mert követünk még el hibákat” – mondta Kennedy a BBC-nek.
A hibák közé sorolta azok elküldését is, akiknek hiányában a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ nem tudta folytatni vizsgálatait, hogy kiderítse, honnan kerül ólom Milwaukee vízhálózatába. Ezt a vizsgálatot is újraindítja a miniszter a visszahívások révén. További részletek a Telex cikkében.