19.7 C
Kecskemét
2025. május 20., kedd

FRISS HÍREK

Találkozót szerveztek az egykori Anonymus Ifjúsági Klub tagjai

- Advertisement -

Több száz taggal, közel húsz évig működött Kecskeméten az Anonymus Ifjúsági Klub az egykori Erdei Ferenc Művelődési Házban (mai nevén Hírös Agóra), amelynek alapítója Sz Mikus Edit, kecskeméti szexológus. Alapítók, egykori vezetők és klubtagok gyűltek össze május 16-án, hogy megünnepeljék a jeles dátumot, illetve felidézzék az egykori klubélet legszebb és legmeghatározóbb pillanatait.

– Tizennyolc évesen lettem népművelő, a Népnevelési Tanácsadóban dolgoztam, és én kaptam az ifjúsági klub területet munkaterületként, úgy, hogy életemben nem voltam ifjúsági klubban, és nem tudtam, hogy hogy működik egy ilyen hely – mesélt a KecsUP Híreknek Sz Mikus Edit a klub alakulásának körülményeiről. – De ez egy módszertani központ volt, tehát prospektusokból tanultam meg, hogy milyen is egy klub, illetve az volt a feladatom, hogy keressem meg, hogy milyen klubok vannak Bács megyében. Így aztán ’71-’72-ben az volt a munkám, hogy jártam a megyét, és kerestem a klubokat, meglátogattam őket, mind a 109 községében, településen jártam. Így alakult ki a tapasztalatom a művelődési házakról, klubról, a viszonyokról, hogy egyáltalán ebben a nagy megyében, hogyan működnek az ilyen helyek. Kezdetben intézmény sem volt mögöttünk, a Piarista Gimnázium épületében voltunk, tehát intézmény nélkül csak egy módszertani tanácsadóként léteztünk.

Az Erdei Ferenc Művelődési Központ ’74 szeptember elsejével alakult meg, amelynek Sz Mikus Edit rögtön a munkatársa is lett, miközben még főiskolára járt. A ház ’75 februárban lett felavatva, a művelődési osztály vezetőjétől pedig azt a feladatot kapta, hogy csináljon klubot. Úgy is hirdették meg, mint egy általános ifjúsági klubot, aminek Edit a vezetője és már első nekifutásra közel nyolcvanan jelentkeztek.

– Emlékszem még a helységre is, ahol összejöttünk és az első törzstagokra. Mivel akkoriban 19 éves miniszoknyás lányként a Piarista Gimnázium épületében dolgoztam, három piarista fiú úgy döntött, hogy megnézik mi ez a hely, ahová hívták őket. Hozzájuk csatlakozott az osztályvezetőnk két lánya, aki bízva bennem, nyugodtan engedte el a gyerekeit. Sokáig sorolhatnám, de a lényeg, hogy értelmes, igényes fiatalok gyűltek össze, akik jó programot akartak, és olyan dolgokat, amikből tanulni, fejlődni lehet.

Hasonló cikkünk:  Mínusz harminc – időgépen száll az idei kecskeméti majális (vélemény)

Kikből állt a klub tagsága?
– Rögtön az első hetekben láttam, hogy ez nem egy általános habitusú klub lesz, mert olyan értelmes fiatalok jöttek össze. Érdekelt bennünket a művészet, a politikai – és ez akkor nem jelentett problémát, nem vita kerekedett belőle, hanem olyan fiatalok voltak jelen, akik a társadalmi jelenségek megértése iránt érdeklődtek. Foglalkoztunk a művészetekkel, elemzésekkel, képzőművészeti- és irodalmi alkotásokkal. Szinte még a szórakozásnál is fontosabb volt számunkra, hogy okosodni, fejlődni akartunk.

Meghívott vendégektől a saját előadásokig
– Az egyik alapszemléletem az volt, hogy ne csak kívülről hívjunk előadókat, hanem mi magunk is készüljünk fel bizonyos témákból, adjunk elő és hallgassuk meg egymást. Húsz évig létezett a klub, én kétszer voltam a vezetője. A gyermekeim születése alatt más vitte tovább a munkát. A második szakaszban történt, hogy egy hirtelen ötlettől vezérelve, de megalapoztam a szexológus hivatásomat. A tagok ugyanis szerettek volna előadást hallgatni a szexualitásról, én pedig megszerveztem a személyes találkozót Lux Elvirával. Ezt követően csináltam egy teljes szexológiai sorozatot is, aminek akkora sikere lett, hogy még Csongrád megyéből is jöttek rá résztvevők. Az én életemben tehát ez egy nagyon fontos mérföldkő, és nagyon nagy örömet okozott nekem. Összesen hat vezetője volt a klubnak, ami később a kifejezetten intellektuális vonalról átfordult a közösségépítésre, a társasági életre, a szórakozásra, a kirándulásra.

Hogyan zajlott a mostani találkozó?
– Bár elcsépelten hangozhat, mégis azt kell mondanom, hogy egy nagy családként találkoztunk újra. Itt volt az összes egykori klubvezető, előadók, tagok. Mások életében is meghatározó szerepe volt a klubnak, többen itt találtak párra, házastársra, életre szóló barátságok szövődtek. Most is voltak párok, testvérek, mindenki hozta a gyerekei, unokái fotóját. Felidéztük a régi emlékeket, eseményeket, rengeteg egykori fotó előkerült. Kiváló hangulat alakult belőle, ami nagy örömmel és büszkeséggel tölt el. Noha később is hoztam létre különböző klubokat, de a fejemben mindig erős, meghatározó képként él az Anonymus.

Az Anonymus Ifjúsági Klub klubvezetői (időrendben): Mikus Edit, Antalfalvi János, Szűcs Márta, Tóth Sándor, Nagy Endre, Kasza Tünde.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Jó tíz éve 180 ezer forintot fizettek be az aszfaltos útra, de az máig nem épült meg

Hetényegyházán közel tíz olyan utcáról tudunk, ahol a lakók még 2016 előtt önerős útépítést szerettek volna, fizették is az...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...