15 C
Kecskemét
2025. május 11., vasárnap

FRISS HÍREK

Kiszervezik a magyar állampolgárok lába alól az államot – most a bányászat következik

- Advertisement -

Azok a magyar állampolgárok, akik foglalkoznak a hazai közügyeinkkel (legyenek bármelyik párthoz tartozók is), számukra minden bizonnyal fontos kérdés, hogy jól kormányozzák-e a magyar államot.

A jó kormányzás elvileg elősegíti a gazdasági növekedést és a társadalmi fejlődést. Hogy mitől tartunk jónak egy kormányzást, annak nagyon sok kritériuma van, ezért is nehéz bármilyen objektív mércét felállítani. És a választók többsége, még azok is, akik jobban informáltak, azoknál sincs ott minden információ, ami tovább bonyolítja, hogy mikor is tartunk jónak vagy rossznak egy kormányt. Bárhogy döntsenek is tehát a szavazók, a politikusok képesek kibújni a szavazók, vagyis az elszámoltathatóság kontrollja alól.

Épp ezért van az, hogy a közélettel foglalkozó állampolgárok, egyesületek, újságok, intézetek követelik a kormányok működését illetően a nagyobb átláthatóságot, a számonkérhetőséget, amivel javítani lehet a kormányzás minőségén is.

Azokban az országokban, amelyekben a kormányzat elszámoltathatósága, számonkérhetősége hiányos, ott találkozunk azzal a kihívással, hogy az államot a gazdasági (vagyis egyes nagytőkés) és szűk politikai érdekcsoportok tartják a befolyásuk alatt.

A bányászat felügyeletét is 9 évre elteszi magának a Fidesz

A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat megszüntetése is az egyik salátatörvényben bújt meg. Pintér Sándor belügyminiszter „Egyes eljárások korszerűsítését és a polgárok biztonságának további megerősítését célzó intézkedésekről” szóló 62 oldalas törvénycsomagjában található meg egy döntés arról, hogy megszüntetnék a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálatot (MBFSZ) – vette észre elsőként az Alfahír.

A szervezet valamennyi jogát és kötelezettségét, valamint vagyonát, vagyoni jogait és előirányzatait átruháznák a jogutódként feltüntetett Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságra (SZTFH). A furcsa nevű hatóság nemcsak a bányászattal foglalkozhat majd a benyújtott törvénycsomag szerint, hanem:

  • a dohánytermék-kiskereskedelem engedélyezésével, hatósági ellenőrzésével és szabályozásával,
  • a szerencsejáték-szervezés engedélyezésével, hatósági felügyeletével és szabályozásával a Szerencsejáték Felügyelet jogutódjaként.
Hasonló cikkünk:  A Karmelitában fogadta Orbán az osztrák házelnököt, aki korábban náci ügyészt éltetett

A Hatóság elnökének pedig nem más lett kinevezve, mint Bíró Marcell, aki a Miniszterelnöki Kormányiroda vezetője volt. A kinevezés kétharmados védelmet kapott, 9 évre szól és havi 4,5 milliós fizetéssel jár.

Volt egy magyar állam – most kiszervezik

Magyarország közel 2.000 kilométeres gyorsforgalmi úthálózatának tervezési, építési, üzemeltetési és karbantartási feladatait 35 évre adja magánkézbe az Orbán-kormány még 2021 végéig. És ugyanígy kerül kiszervezésre 420 hónapra, azaz 35 évre a hulladékgazdálkodás is. Az Orbán-kormány a koronavírus-járvány leple alatt és a 2022-es választások előtt felpörgette az állami vagyon és az állami funkciók kiszervezését a mindenkori kormánytól független NER közeli szereplőknek.

A Fidesz kétharmados parlamenti többséggel a magyar felsőoktatás 70 százalékát és több ezer milliárd forintnyi vagyont vett ki az állam fennhatósága alól, és szervezte ki „közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokba”. A valaszonline.hu egy elemzője a folyamatot így írja le:

„Nemcsak az alapítványok jöttek létre: stratégiai vagyontárgyak is Mészáros Lőrinc és vidékéhez kerülnek nagyüzemben: például gáz- és áramszolgáltató vállalatok. Illetve április végén hozott a parlament egy olyan határozatot is, amely alapján az állam gazdasági szabályozó funkcióink egy részét is kitelepíti egy külön hatósághoz, melynek a vezetőjét kilenc évre nevezik ki. Ide tartozik a teljes kaszinóhálózat, a szerencsejáték-szervezés, a dohányipar. Olyan szervezet alá viszik ki tehát ezek szabályozását, amely a mindenkori kormány fennhatósága alól ki van vonva.”

Mindez három pontban: a magyar állam lényegében évről évre gyengül, a kormányzat elszámoltathatósága hiányos, kevesek tartják az államot befolyásuk alatt.

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Nem igaz, amit a polgármester állít: nem több, hanem egyre kevesebb kecskeméti gyermek születik

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester gyakran posztol arról, hogy Kecskeméten egyre több gyermek születik. Tényellenőrzést végeztünk, és az önkormányzattól, valamint...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...