Az Országgyűlés többsége úgy módosította azt a korábban szabályellenes gyakorlatot, hogy
INNENTŐL NEM KELL TÉNYLEGESEN A BEJELENTETT LAKCÍMEN ÉLNIE ANNAK, AKI LAKÓHELYET LÉTESÍT AZ ORSZÁG HATÁRAIN BELÜL.
Ez a lényege annak a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által salátatörvénybe csempészett módosításnak, amely megváltoztatja a lakóhely fogalmát. A lakóhely eszerint egyfajta kapcsolattartási cím lesz, az ottélés mellett csak vélelem szól majd – hívta fel a figyelmet elsőként a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) a honlapján. Márpedig azzal, hogy az állampolgártól nem várja el az állam, hogy a bejelentett lakcímén éljen, a nyilvánvalóan fiktív lakóhelyek jogi értelemben vett fiktív jellege is megszűnik.
A kormány kommunikációja ezt tagadja. Szerintük a módosítás annak a kétmillió embernek nyújt könnyedtséget, akik jelenleg nem az állandó lakcíme szerinti lakhelyen él és őket mentesíti a törvény a büntetés alól.
Az Orbán-kormány lakcímváltoztatása kiskapukat nyit meg
Ugyan eddig a legtöbben a választások tisztaságával kapcsolatos aggályokat emelték ki a kormány lakcímnyilvántartás változásával kapcsolatban. Az index.hu szerint azonban számos más területen is legális utat nyitottak:
- ügyeskedés a közoktatásban
- egészségügyi ellátásban
- ingyenes parkolás során
- termőföldvásárláskor.
Eddig is komoly ügyeskedés ment a rokonok címére bejelentett gyerekek iskolaválasztása érdekében, tekintve hogy a hatályos szabályozás szerint a lakcím alapján az iskolakörzetben élő diákot kötelező felvennie az iskolának. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szövetsége ügyvivője szerint ez megkönnyíti, sőt felerősítheti az iskolai szegregációs folyamatokat. Tovább erősödik az a már most is meglévő jelenség, hogy a jobb körülmények között élő gyerekeket a jobb iskolákba viszik.
A jobb egészségügyi ellátásban reménykedők számára is egyszerűbb lehet akár a saját ingatlanok közötti állandó, illetve a tartózkodási címekkel játszva hozzáférni bizonyos intézmények szolgáltatásaihoz.
És mindennek gazdasági hatása is lesz, amikor egy önkormányzati parkolási övezettel kapcsolatos ingyenes parkolási lehetőségért indul meg a lakcímekkel kapcsolatos ügyeskedés.
Az elmúlt években a termőföldvásárlások és bérbeadások során is kulcskérdéssé vált, ki számít helyben lakónak, és ezzel hova kerül az elővásárlási rangsorban, mivel ezen múlhat az adás-vétel kormányhivatali engedélyezése. A probléma létező, amire a volt fideszes államtitkár, Ángyán József jelentéseiben is felhívta már a figyelmet. A professzor az elemzéseiben mutatja be, hogy a kormány kommunikációjával szemben „a helyi gazdáknak gyakran esélyük sem volt a földrabló nagyurak ellenében”. Ángyán Bács-Kiskun megyéről is készített jelentést.
A voksturizmus eddig is sok vitát kiváltó ügyként tért vissza az elmúlt évek választásain. A voksturisták ugyanis csak azért létesítenek – tényleges ottélés nélkül – lakcímet, hogy választójoguk legyen az adott választáson. Így történt ez több esetben is a 2019-es önkormányzati választásokon, illetve a 2018-as országgyűlési választásokon is, amikor a Fideszhez kötődő voksturizmus nagyüzemben zajlott az északkeleti, határ menti régiókban. Nem volt szabályos, nyomozás is indult több ügyben, de érdemben nem lett semmi következménye.
Az Orbán-kormány lakcímváltoztatása politikailag súlyos következményekkel járhatnak a polgármesteri és az országgyűlési választáson. Immár semmi sem védi a tényleg helyben élő polgárokat meg abban, hogy idegen voksturisták ne befolyásolják szavazatukkal a választások kimenetelét.
Kapcsolodó korábbi cikkünk: