A korrupció Magyarországon a mérések alapján évről évre egyre nagyobb mértékű, a Transparency International tavaly a vizsgált 180 országból a 73. helyre sorolta hazánkat. Orbán Viktort az emberek többsége korruptabbnak látja, mint Márky-Zay Pétert. Úgy tűnik, hogy ez mégsem befolyásolta a választók döntését: április 3-án újra kétharmados parlamenti többséget szerzett a Fidesz-KDNP.
Azt, hogy sok ember miért nem elég érzékeny arra, ha a kormány egyes tagjai milliárdokat juttatnak a haveroknak, könnyű lenne információhiányra, tájékozatlanságra fogni, de a magyarázat ennél sokkal bonyolultabb. A választók jelentős része valószínűleg az összefüggéseket sem látja át. Nem feltétlenül van tudatában annak, hogyha a kormány milliárdokat csoportosít át keveseket érintő, elsősorban a kiváltságos csoportoknak hasznos befektetésekre, akkor az alapvető szolgáltatásokra már nem marad elég pénz.
A megélhetési gondokat például hajlamosabbak kiemelni, pedig az, hogy mi mennyibe kerül vagy milyen magasak a fizetések, összefügg a korrupció mértékével – még ha előbbieket sok más tényező is befolyásolhatja.
Befolyásolhatja a választókat az is, hogy úgy vélik, minden politikus korrupt (egy kutatás szerint a válaszolók fele egyetértett ezzel), ezért nem érdemes a korrupciót figyelembe venni a döntésnél.
Bővebben a témáról a 24.hu-n olvashat.