11.1 C
Kecskemét
2025. május 11., vasárnap

FRISS HÍREK

A mezőgazdaság robotizálása elengedhetetlen

- Advertisement -

Körülbelül száz-százhúsz ezer ember hiányzik a hazai mezőgazdaságból, és ez már akadályozza a termelést. Az ukrán és ázsiai vendégmunkások sem jelentenek már megoldást, a gépesítés, a robotizáció járható út lenne. Azonban a hiperinfláció okozta drágulás, a magas hitelkamatok miatt – az uniós támogatások ellenére – a nagy beruházással nem kockáztatnak a gazdák.

A januári AGROmashEXPO AgRobot Show-ján találkozhatott a látogató permetező drónnal, a dózist menetközben változtató szenzoros műtrágyaszóróval, ultraviola fénnyel dolgozó gombátlanító robotottal, távvezérelt rézsűnyíró és magasgazvágóval, optikai zöldség-, gyümölcsválogatóval és fejőrobottal is. A robotmezőgazdaság már itt van a küszöbön, amelyre égetően szükség lenne a szektor fennmaradásához.

Nehéz embert találni, mert más szektorban többet keresnek: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint tavaly mindössze 401 255 forint volt a mező- és erdőgazdaságban teljes munkaidőben alkalmazottak havi bruttó bére. Majd 115 ezerrel kevesebb, mint a nemzetgazdasági átlag (515 766 forint). A növénytermesztésben alig 170-240 ezer forint az átlagbér.

A megoldás a technológiai fejlődés. Ahhoz, hogy megtérüljön egy nagy befektetés, a holland és német mintájú koncentrált nagyüzemi termelésre, a modern technológiára és a rugalmas bankrendszeri finanszírozásra lenne szükség.

„A gép egy héten akár 7 napot, éjjel-nappal képes dolgozni, nem panaszkodik és nincs ezer baja”… – magyarázza egy gazda. Néhány példa: egy palettázó mintegy 150 millió forint, a csomagológép 300 millió forint. A tárolástechnika és a csomagolás korszerűsítése – az épület, a konténerek, a légtechnika és a válogatórobot nélkül – legalább nyolcmillió euróba, mintegy 1,6 milliárd forintba kerül.

Lehet pályázni 50 százalékos támogatásra uniós forrásokból, azonban utófinanszírozással. A nyertesnek először – a rekordmagas, jelenleg 18  százalékos piaci kamatokkal – hitelből kell megvalósítania a beruházást. A támogatást csak hónapokkal később kapja meg. A háború és az infláció miatt a piaci finanszírozás is bizonytalan, lassú, egyre szigorúbb feltételekkel. Eközben a gépek napról napra többe kerülnek. Tavaly csaknem 30 százalékkal emelték az árakat a gyártók, és a kereskedők is ráteszik a saját nyereségüket.

Hasonló cikkünk:  Kövér László 2006-ban: Az EU ne segítsen a csaló kormányoknak – vita az EU-s pénzek körül

A pályázatokban gazdag múlt év után ezért sem lehet az idén ugyanazt a gépforgalmat elvárni. A KSH adatai szerint a mező-, erdőgazdaság, halászat területén tavaly összesen több mint 686 milliárd forint értékű beruházást hajtottak végre a 2021-es csaknem 540 milliárd és a 2020-as mintegy 487 milliárd forint után.

A kukorica-címerezéstől a gyümölcsszedő robotokon át az önvezető traktorokig – a mesterséges intelligenciával felszerelt gépekkel sok területen ki lehetne váltani a kézi munkaerőt, ha lenne miből. Az árakat és a drágulás ütemét látva itthon most kevesen kockáztatják meg, hogy átállnak a napszámosokról a robotizált gépekre, így viszont lemaradnak az uniós versenyben.

Fejleszteni kell annak, aki versenyképesen, olcsón és hatékonyan akar termelni, emellett a talajt is védenie kell. Így előtérbe került a forgatás nélküli, kevesebb talajtaposással járó művelés, amelyhez új módszerekre, eszközökre van szükség.

A precíziós gazdálkodás térhódításával főleg a szántóföldi növénytermesztésben már előrehaladottabb az automatizálás, de az állattenyésztésben még van hova fejlődni. A hazai szarvasmarhatartásban is használják a fejőrobotokat, de a takarmányozás, illetve a trágyakezelés, a megfigyelés, a takarítás robotizálásában még sok a lehetőség. Szükség van rá, mert a gépkezelők után itthon az állattenyésztőkből a legnagyobb a hiány.

via mfor.hu

- Advertisement -

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Hírlevél feliratkozás

FELKAPOTTAK

Nem igaz, amit a polgármester állít: nem több, hanem egyre kevesebb kecskeméti gyermek születik

Szemereyné Pataki Klaudia polgármester gyakran posztol arról, hogy Kecskeméten egyre több gyermek születik. Tényellenőrzést végeztünk, és az önkormányzattól, valamint...

LEGNÉPSZERŰBB

Juliska néni egymás után kapta az ellenőrzéseket a kispiacon, volt, hogy a földre letett virágai miatt büntették

1986 óta, azaz harmincnyolc éve árusít Bóta Lászlóné Juliska néni a Petőfi Sándor utcai kispiacon, a Fűrészfogasok mellett. Az...