2017-ben kezdték el építeni Szegeden az utóbbi évek legnagyobb vidéki ingatlanberuházását, a Cédrus Liget lakóparkot. A beruházók szerint az ide érkező brit közösségiiroda-szolgáltató világvárosi szintre fogja emelni Szegedet, viszont számos kritika érte a beruházást a stílusa, a fekvése és az elhúzódó építési munkálatok, vagy a közlekedésre gyakorolt várható hatása miatt.
A futurisztikus külsejű Cédrus Liget lakópark épületkomplexum Szeged belvárosának szélén, egy félig ipari, félig lakóövezetben épül, mintegy hat hektáron. Régebben egy iparművészetileg értékes műemlék, az egykori kábelgyár héjas tetőszerkezetű betoncsarnoka állt itt, viszont az egykor lovardaként funkcionáló épületet meghagyták, abban konditermet, szépségszalont, éttermet és kávézót is üzemeltet majd a tulajdonos. A komplexumban 600 modern, zöldenergiával működtetett lakást és irodát alakítottak ki.
Sokan úgy vélik, ezzel a beruházással a jövő épül Szegeden, mások szerint építészetileg kilóg a város arculatából, de bírálják a fekvése és az otthonok ára miatt is. Az 1998-ban bezárt Szegedi Kábelgyár ingatlanát a Hansa-Kontakt Kft. használta, elsősorban raktárként, egészen 2009-ig. Lekeny György, aki egyben a CBA igazgatóságának is tagja már 2008-ban lakóparkot szeretett volna megvalósítani a területen, de a gazdasági világválság ezt meghiúsította. Lekenyt bár jobboldali vállalkozónak tartják, sajtóhírek szerint jó viszonyt ápol Botka László polgármesterrel is.
Végül 2017-ben kerültek nyilvánosságra a „galaktikus ufóparknak” becézett, a korábbi elképzeléshez képest teljesen áttervezett Cédrus Liget lakópark – szakmai és civil szemmel is meredeknek mondható – tervei.
A lakóparkot geotermikus fűtési rendszerrel üzemeltetik, az egyik városi intézményeket is ellátó rendszerre kötötték rá, amelynél a hulladék maradékhőjét is hasznosítják. A zöldterületi mutató 40%-on áll, ami országos szinten is kiemelkedő, amit nem kissé árnyal, hogy sok helyen műfű van igazi helyett.
Az építkezések jelentős csúszásban vannak, az átadások is késnek. Lekeny Márk, Lekeny György fia és a Cédrusliget Lakópark Kft. ügyvezetője erre reagálva elmondta:
„A hatszáz lakásból több mint kétszázat már át is adtunk a vevőknek, ezeket már szinte mind be is lakták, van, aki már egy éve él itt.”
Az épületkomplexum kinézetét firtató kritikákkal kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy „ez egy igazán szubjektív dolog, teljesen egyetértek azzal, hogy szokatlan és nem illik Szeged arculatába ez a stílus. Az nem is volt célunk, hogy illeszkedjen a környezetbe, de úgy gondoljuk, hogy bármelyik világvárosban megállná a helyét a lakópark”.
A lakások árai 68 és 189 millió forint között állnak, ami nagyjából 1,1 millió forintot jelent négyzetméterenként. Kialakítanak hibrid munkavégzésre alkalmas, rugalmas munkahelyeket is egy nagyjából 1400 négyzetméteres területen. A tervezésnél nagy hangsúlyt fektettek arra, hogy a mindennapi szükségletek, a bevásárlás, az egészségügyi ellátás és a munkahely is nagyjából 15 perc alatt elérhető közelségben legyen.
A lakópark vezetősége abban bízik, hogy az együttműködés tovább fogja növelni mind a létesítmény, mind pedig Szeged vonzerejét. Az irodák és kreatív terek kialakítását a jelenlegi tervek szerint az elkövetkező hetekben elkezdik, az ügyvezető úgy látja, hogy ez a beruházás óriási lehetőség Szeged számára, ezzel és a hasonló projektekkel akár világvárosi szintre is emelkedhet.
Többen aggódnak a közlekedés miatt, hogy reggelente többszáz autó egyszerre fog majd útnak indulni a mélygarázsból, így komoly dugót, közlekedési káoszt okoznak majd az amúgy sem túl széles útszakaszon. Lekeny György szerint teljesen valószínűtlen, hogy az összes lakó egyszerre akarjon kihajtani a mélygarázsból, mivel nem mindenki ugyanabban az időben jár dolgozni. A beruházás zárásáig több járdát és utat is építenek, vagy felújítanak, amiknek a költségei a beruházót terhelik.
Nagy Sándor szegedi városfejlesztési alpolgármester szerint „azt, hogy egy fejlesztés forgalomnövekedéssel jár, a projekt kezdetén is lehetett tudni, és így lehetőség volt a beruházóval közlekedési fejlesztésekről megállapodni, amelyeket a beruházással párhuzamosan valósít meg.”
A Cédrus Liget futurisztikus külsejével kilóg majd a környezetéből, valamint a környező pár ipari és kereskedelmi létesítmény szürkesége tovább élezi az ellentétet a foltos környezet és a letisztult Cédrus között.
A cikket a Szegeder és a KecsUP együttműködésének keretében szemlézzük, a teljes cikket itt olvashatja.