Az elmúlt napokban egyetemi alapítványok és egyházak jelentették be igényüket állami köznevelési intézmények átvételére – számoltunk be mi is erről a Népszava cikke alapján. A lap szerette volna megtudni a szakképzésért felelős Kulturális és Innovációs Minisztériumtól, szakképző iskolák esetében összesen mennyi fenntartóváltás történt az elmúlt évben. Választ nem kaptak.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a szeptemberi tanévkezdés előtt számolt be arról, hogy “a több évtizedes múltra visszatekintő iskoláknál a feladatellátás hatékonysága érdekében került sor a fenntartóváltásra” – ugyanis az idei tanévben több intézménynél is történt váltás.
Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint a szakképzés esetében egyelőre nem értesültek olyan fenntartóváltási “dömpingről”, mint amilyen a köznevelésben kezdetét vette, de nem lenne meglepve, ha a folyamat erre a területre is kiterjedne. Hozzátette, az sem kizárt, hogy a kormányzati körökben egyre gyakrabban hangoztatott “konzervatív oktatáspolitikai fordulatot” a szakképzésben is meg szeretnék valósítani.
Emlékezetes: Lázár János építési és közlekedési miniszter tavaly augusztusban adta át a Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium vadonatúj épületét, amely teljes mértékben kormányzati támogatásból, infrastruktúrával együtt összesen 23 milliárd forintból jött létre – ennek ellenére az intézmény nem állami, fenntartója az Ökumenikus Segélyszervezet. A miniszter szerint ez egy olyan intézmény, amely “a keresztény elvek mentén, világos értékrenddel és üzenettel bocsátja útjára a fiatalokat”.
via Népszava