A ‘City-to-City Exchanges’ során egy település, amely a fenntartható városfejlesztés terén kihívásokkal néz szembe, összefog egy másik uniós tagállam településével, amely szakértelemmel rendelkezik a probléma megoldásához. Ez a csere jellemzően két város között zajlik, de néha egy harmadik település is becsatlakozhat, ha erre jó indok adódik. Nyitva áll a lehetőség Kecskemét előtt is, hogy méretében hasonló – akár osztrák, német vagy belga – várossal közösen cseréljen tapasztalatot például a városi kerékpáros közlekedésről, a vízmegtartás gyakorlatáról, a demokratikus tanácskozás és döntéshozás folyamatának a kiszélesítéséről.
A City-to-City Exchanges program az Európai Városi Kezdeményezések (EUI – European Urban Initiative) keretében valósul meg, ami az Európai Regionális Fejlesztési Alap egyik eszköze, amellyel a különböző méretű városok kapacitás- és tudásépítését, valamint a települési innovációk megvalósítását segíti. Olyan továbbadható és széles körben elterjeszthető innovatív megoldások kidolgozását támogatja, amelyek az Európai Unió szempontjából releváns, városi léptékű kihívásokra irányulnak.
Az EUI ‘City-to-City Exchanges’ egy folyamatosan nyitva álló pályázati lehetőség 2027. december 31-ig!
Olyan egyszerűk lehetnek, mint egy látogatás két város között. Kellően indokolt esetben a kérelmező kérvényenként legfeljebb három látogatást határozhat meg, amelyet öt hónapon belül kell végrehajtani, ha egy rendezvénysorozat a legalkalmasabb az azonosított kihívás kezelésére.
Ez a szolgáltatás az EU-tagállamok városi hatóságainak szól. A városra, településre, funkcionális városi területre vagy külvárosra nincs minimális népességi követelmény. A pályázatban indokolt esetben a városi hatóság mellett az érintettek is részt vehetnek a cserében.